Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul salariu pentru promovare de la gradul I la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul salariu pentru promovare de la gradul I la gradul IA pentru functia de bibliotecar de comuna, cu studii superioare

Buna ziua,

Va deranjez si eu cu o intrebare:
- lucrez la o institutie publica si blibotecarul (cu studii superioare) a promovat prin concurs din functia de blibliotecar gr. I in functia de bibliotecar gr. IA. Cum i se calculeaza noul salariul?

Mentionez ca fiind bibliotecar responsabil, la o biblioteca comunala, i se acorda si spor de conducere (15%) doarece functia ii este asimilata cu functia de sef birou.

Se ia in calcul salariul corespunzator gradului IA din Ordonanta nr. 10/2008, respectiv 1402 lei la care se adauga sporul de conducere de 15%, si ceea
ce rezulta este salariul de baza, respectiv 1612 lei????

Apoi, la salariul aceasta de baza de 1612 lei se adauga sporurile aferente, respectiv:
- spor de conditii vatamatoare 15% = 242 lei
- spor de fidelitate 15% = 242 lei
- spor de neuropsihic 10% = 161 lei
- spor de vechime 17,5% = 282 lei
TOTAL: 2539 lei - reducerea de 25% + majorarea de 15% = 2190 lei - acesta va fi noul salariul pentru promovarea in functie?

Sau

Intrucat toate aceste sporuri - conditii vatamatoare, neuropsihic, fidelitate (care au fost stabilite conform Legii 334/2002 privind legea bibliotecilor) fiind abrogate conform art. 48, alin. (1), pct. 23 din Lege 330/2009 nu se mai iau in calcul?????

Astept cu interes raspunsul dvs.

Multumesc anticipat.
INTERVENTIE MODERATOR:

Am rugamintea de a nu mai deschide topicuri cu acelasi continut sau continut asemanator in cadrul forumului Avocatnet. Incalcati prin aceasta pct. 3.3. al Regulamentului forumului:
3.3. Nu adresa aceeasi întrebare pe mai multe sectiuni ale forumului si nu deschide acelasi topic de mai multe ori. In acest caz topic-urile si/sau raspunsurile in plus vor fi sterse de administratori sau moderatori, utilizatorul urmand a fi avertizat, iar ulterior, in caz de nerespectare a avertismentului, va fi banat temporar sau defintiv
.
Am mutat postarea Dvs. in cadrul acestui topic.
Va multumesc.
G.M.

geanina.valean a scris:
Data post: Miercuri, 13 Iunie 2012, 18:48

Buna ziua,

Va deranjez si eu cu o intrebare:
- lucrez la o institutie publica si blibotecarul (cu studii superioare) a promovat prin concurs din functia de blibliotecar gr. I in functia de bibliotecar gr. IA. Cum i se calculeaza noul salariul?

Mentionez ca biblioteca comunala (comuna are 1500 locuitori) nu are nici un angajat, aceasta persoana fiind bibliotecar responsabil, motiv pentru care i se acorda si spor de conducere (15%) doarece functia ii este asimilata cu functia de sef birou.

Se ia in calcul salariul corespunzator gradului IA din Ordonanta nr. 10/2008, respectiv 1402 lei la care se adauga sporul de conducere de 15%, si ceea ce rezulta este salariul de baza, respectiv 1612 lei????

VARIANTA I
Apoi, la salariul aceasta de baza de 1612 lei se adauga sporurile aferente, respectiv:
- spor de conditii vatamatoare 15% = 242 lei
- spor de fidelitate 15% = 242 lei
- spor de neuropsihic 10% = 161 lei
- spor de vechime 17,5% = 282 lei
TOTAL: 2539 lei - reducerea de 25% + majorarea de 15% = 2190 lei - acesta va fi noul salariul pentru promovarea in functie?

Sau

VARIANTA 2
La salariul aceasta de baza de 1612 lei se adauga sporurile aferente, respectiv:
- spor de conditii vatamatoare 15% = 242 lei
- spor de fidelitate 15% = 242 lei
- spor de neuropsihic 10% = 161 lei
TOTAL: 2257 lei x spor de vechime 17,5% = 2652 lei - reducerea de 25% + majorarea de 15% = 2287 lei - acesta va fi noul salariul pentru promovarea in functie?

Sau

VARIANTA 3

1402 lei - salariu de incadrare conform grila
210 lei - spor de conducere (15%)
1612 lei - salariul de baza
242 lei - spor de fidelitate (15%)
1854 lei
185 lei - spor de neuropsihic (10%)
2039 lei
306 lei - spor de conditii vatamatoare (15%)
2345 lei

TOTAL: 2345 lei X 17,5% (spor de vechime) = 2755 lei - reducerea de 25% + majorarea de 15% = 2376 lei - acesta va fi noul salariul pentru promovarea in functie?

Sau

VARIANTA 4
Intrucat toate aceste sporuri - conditii vatamatoare, neuropsihic, fidelitate (care au fost stabilite conform Legii 334/2002 privind legea bibliotecilor) fiind abrogate conform art. 48, alin. (1), pct. 23 din Lege 330/2009 nu se mai iau in calcul?????

Am precizat aceste variante pentru ca, am discutat cu diferite persoane responsabile cu activitatea de resurse umane si fiecare mi-a zis altcvea.
Care ar fi varianta corecta?

Astept cu interes raspunsul dvs.

Multumesc anticipat.