avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 714 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul salariu pentru promovare de la gradul I la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul salariu pentru promovare de la gradul I la gradul IA pentru functia de bibliotecar de comuna, cu studii superioare

Buna ziua,

Va deranjez si eu cu o intrebare:
- lucrez la o institutie publica si blibotecarul (cu studii superioare) a promovat prin concurs din functia de blibliotecar gr. I in functia de bibliotecar gr. IA. Cum i se calculeaza noul salariul?

Mentionez ca fiind bibliotecar responsabil, la o biblioteca comunala, i se acorda si spor de conducere (15%) doarece functia ii este asimilata cu functia de sef birou.

Se ia in calcul salariul corespunzator gradului IA din Ordonanta nr. 10/2008, respectiv 1402 lei la care se adauga sporul de conducere de 15%, si ceea
ce rezulta este salariul de baza, respectiv 1612 lei????

Apoi, la salariul aceasta de baza de 1612 lei se adauga sporurile aferente, respectiv:
- spor de conditii vatamatoare 15% = 242 lei
- spor de fidelitate 15% = 242 lei
- spor de neuropsihic 10% = 161 lei
- spor de vechime 17,5% = 282 lei
TOTAL: 2539 lei - reducerea de 25% + majorarea de 15% = 2190 lei - acesta va fi noul salariul pentru promovarea in functie?

Sau

Intrucat toate aceste sporuri - conditii vatamatoare, neuropsihic, fidelitate (care au fost stabilite conform Legii 334/2002 privind legea bibliotecilor) fiind abrogate conform art. 48, alin. (1), pct. 23 din Lege 330/2009 nu se mai iau in calcul?????

Astept cu interes raspunsul dvs.

Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 17:31, 14 Iunie 2012
INTERVENTIE MODERATOR:

Am rugamintea de a nu mai deschide topicuri cu acelasi continut sau continut asemanator in cadrul forumului Avocatnet. Incalcati prin aceasta pct. 3.3. al Regulamentului forumului:
3.3. Nu adresa aceeasi întrebare pe mai multe sectiuni ale forumului si nu deschide acelasi topic de mai multe ori. In acest caz topic-urile si/sau raspunsurile in plus vor fi sterse de administratori sau moderatori, utilizatorul urmand a fi avertizat, iar ulterior, in caz de nerespectare a avertismentului, va fi banat temporar sau defintiv
.
Am mutat postarea Dvs. in cadrul acestui topic.
Va multumesc.
G.M.


geanina.valean a scris:
Data post: Miercuri, 13 Iunie 2012, 18:48


Buna ziua,

Va deranjez si eu cu o intrebare:
- lucrez la o institutie publica si blibotecarul (cu studii superioare) a promovat prin concurs din functia de blibliotecar gr. I in functia de bibliotecar gr. IA. Cum i se calculeaza noul salariul?

Mentionez ca biblioteca comunala (comuna are 1500 locuitori) nu are nici un angajat, aceasta persoana fiind bibliotecar responsabil, motiv pentru care i se acorda si spor de conducere (15%) doarece functia ii este asimilata cu functia de sef birou.

Se ia in calcul salariul corespunzator gradului IA din Ordonanta nr. 10/2008, respectiv 1402 lei la care se adauga sporul de conducere de 15%, si ceea ce rezulta este salariul de baza, respectiv 1612 lei????

VARIANTA I
Apoi, la salariul aceasta de baza de 1612 lei se adauga sporurile aferente, respectiv:
- spor de conditii vatamatoare 15% = 242 lei
- spor de fidelitate 15% = 242 lei
- spor de neuropsihic 10% = 161 lei
- spor de vechime 17,5% = 282 lei
TOTAL: 2539 lei - reducerea de 25% + majorarea de 15% = 2190 lei - acesta va fi noul salariul pentru promovarea in functie?

Sau

VARIANTA 2
La salariul aceasta de baza de 1612 lei se adauga sporurile aferente, respectiv:
- spor de conditii vatamatoare 15% = 242 lei
- spor de fidelitate 15% = 242 lei
- spor de neuropsihic 10% = 161 lei
TOTAL: 2257 lei x spor de vechime 17,5% = 2652 lei - reducerea de 25% + majorarea de 15% = 2287 lei - acesta va fi noul salariul pentru promovarea in functie?

Sau

VARIANTA 3

1402 lei - salariu de incadrare conform grila
210 lei - spor de conducere (15%)
1612 lei - salariul de baza
242 lei - spor de fidelitate (15%)
1854 lei
185 lei - spor de neuropsihic (10%)
2039 lei
306 lei - spor de conditii vatamatoare (15%)
2345 lei

TOTAL: 2345 lei X 17,5% (spor de vechime) = 2755 lei - reducerea de 25% + majorarea de 15% = 2376 lei - acesta va fi noul salariul pentru promovarea in functie?

Sau

VARIANTA 4
Intrucat toate aceste sporuri - conditii vatamatoare, neuropsihic, fidelitate (care au fost stabilite conform Legii 334/2002 privind legea bibliotecilor) fiind abrogate conform art. 48, alin. (1), pct. 23 din Lege 330/2009 nu se mai iau in calcul?????

Am precizat aceste variante pentru ca, am discutat cu diferite persoane responsabile cu activitatea de resurse umane si fiecare mi-a zis altcvea.
Care ar fi varianta corecta?

Astept cu interes raspunsul dvs.

Multumesc anticipat.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul salariu bibliotecar comunal alydodo93 alydodo93 Cum se calculeaza salariul pentru o persoana ce lucreaza ca bibliotecar comunal? Care sunt sporurile si procentele ce intra in salariul de baza? Ce sporuri ... (vezi toată discuția)
Salariu bibliotecar cameliachivereanu cameliachivereanu Buna ziua! Va rog, ajutati-ma in urmatoarea problema: lucrez din anul 1987 iar, la data de 01. 08. 1996, lucrez la primaria din comuna, pe post de ... (vezi toată discuția)
Spor de toxicitate dana marina dana marina Buna ziua!Sunt salariata(momentan in concediu pentru cresterea copilului) la un grup scolar industrial ca bibliotecar incepand din 20 dec. 2005 as avea cateva ... (vezi toată discuția)