Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... despre bunuri dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

despre bunuri dupa divort

are voie fostul sot sa imi intre in casa fara acordul meu si sa imi ia bunuri din casa?eu fiind custodele copilului si prin divort toate aceste bunuri au devenit ale copilului,dar pana la 18 ani eu sunt custodele lui?apartamentul e cumparat in rate pe numele lui.multumesc.
Autoritatea parinteasca e exercitata in comun de ambii parinti, iar domiciliul copilului e la dvs, asta nu inseamna ca sunteti custodele copilului ( custode= persoana care primeste pentru pastrare si conservare bunuri mobile, care de regula sunt sechestrate. )

Cum au devenit bunurile dupa divort ale copilului ?
la divortul prin notariat am primit custodia totala a copilului si mi sa spus ca tot ceea ce detinem revine copilului pentru ca fostul arenuntat de bunavoie.ori eu vin si va intreb sa stau cu frica ca imi va veni in casa vreodata sa ia ceea ce avem?sau are nevoie de o hotarare judecatoreasca?pentru ca el cand a plecat a facut unele poze la lucrurile din casa si ma gandesc ca ori facuto sa se laude ori sa aibe motive sa le ia din casa la un eventual proces.
Pe ce nume e casa si cine plateste rate la ea ? Aveti ipoteca la banca pe casa ?
Cautati in ce ati semnat si vedeti ce ati scris in legatura cu bunurile.
Ati platit, ati facut un partaj ? i-a donat copilului ?

Proprietar e cel care apare in acte. Cu parere de rau, copilul nu devine proprietar printr-o decaratie precum fostul sot nu are pretentii.. aia va poate fi de folos la un eventual partaj
gi-jane2, moderator
pai eu nu mai inteleg nimic,notarul asa mia specificat ca prin custodie totala normal ca si sotul are anumite drepturi asupra copilului,dar ca eu sunt ceea care administreaza bunurile pana la majorat.bun asta am inteles,dar ce nu inteleg este ca ce bunuri daca sotul vine si la o adica are pretentii la tot ceea ce detinem?ca lui nui pasa practic de copil ci ii pare rau de bani in cei 11 ani de casatorie.nici nu stiti cat plange dupa bani si cat imi reproseaza pentru fiecare lucru cumparat in casa,pana si de jucariile copilului se ia ca cica costa bani multi.poate sa vina asa talmes balmes peste noi fara o hotarare judecatoreasca??