Forum Discuţii juridice Executare silită ipoteca
Discuție deschisă în Executare silită

ipoteca

Am cumparat o garsoniera . La inceput am incheiat o tidula cu martori la agentia imobiliara unde am gasit locuinta . Am inceput executarea renovarii locuintei care a ajuns mai mult decat ma asteptam . Vanzatorul m-a intarziat foarte mult cu actele pentru ca nu avea cadastrul . Am incheiat in cele din urma la notar actele dar am ramas cu o ipoteca , exact suma cu cheltuita in plus cu renovarea . Termenul de plata este in iulie si am o promisiune ferma de la cumnatul meu ca ma ajuta cu banii dar prin octombrie-noiembrie anul acesta . As fi interesat sa aflu ce masuri poate lua vanzatorul la expirarea termenului , ca in actul de vanzare-cumparare se specifica doar termenul , nu si anumite consecinte in caz de neplata . Ma poate actiona in justitie ? Poate cere locuinta inapoi ? La masuri de executare silita ma refer . Va multumesc .
Inteleg ca mai aveti un rest de plata de platit. Va poate executa silit.. puteti ramane fara garsoniera, poate fi vanduta la licitatie ca vanzatorul sa-si recupereze banii.
Puteti incheia un alt act acum pt prelungirea termenului de plata, incercati de acum sa tatonati, sa stiti cum stati , daca accepta sau nu
Părerea mea e că la scadenţă, fostul proprietar vă poate acţiona în judecată pentu a plăti suma restantă.
Veţi plăti si cheltuielile de judecată.
Cred că ar fi bine să înştiinţaţi creditorul că sunteţi în imposibilitate de a vă achita datoria la termenul stabilit şi să reeşalonaţi suma de plată.
dar daca platesc macar o parte din bani ? poate cere direct scoaterea la vanzare a locuintei , fara alte masuri ?
nu inteleg . executare silita directa sau actionarea in judecata ? notarul a specificat la incheierea actelor ca nu se mai poate discuta de proprietate , in caz de neplata , ci de o problema de bani... asa imi aduc aminte .
gi-jane2, moderator
Ziceti ca v-a pus ipoteca pe garsoniera. Se va duce cu contractul direct la executor
Proprietatea e a dvs, doar banii sunt ai lui.. nu va ia garsoniera inapoi, doar va recupera restanta prin executarea dvs silita.
gi-jane2, moderator
bine. dar se poate incepe intai cu alte bunuri mobile, venituri din salarii , etc . am de facut o succesiune la bacau pentru ceva . se tot intarzie din cauza fratelui meu care e in italia . poate fi luata in calcul si aceasta succesiune ? eu cred ca ar acoperi suma restanta ?
se trece direct la executarea silita sau urmeaza un proces , dupa cum scrie domnul avocat ?"Părerea mea e că la scadenţă, fostul proprietar vă poate acţiona în judecată pentu a plăti suma restantă."
gi-jane2, moderator