Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Vaccinarea si medicul de familie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Vaccinarea si medicul de familie

Buna seara am o problema destul de mare am o fetita de 3 luni si doctorita de familie al fetitei tot zice ca nu are vaccin.... doar cu banii se poate asa ceva?Unde as putea sa ma adresez ??Va rog ajutatima
Va solicita plata pt. efectuarea vaccinarii copilului?Este TOTAL ILEGAL!
Imunizările (consultaţie, inclusiv inoculare),si care cuprind
I. conform programului naţional de imunizare:
a) antituberculoasă - vaccin BCG, în cazul copiilor nevaccinaţi în maternitate;
b) revaccinare BCG, după caz, după verificarea cicatricei post primo vaccinare;
c) antihepatită B;
d) antipoliomielitică;
e) împotriva difteriei, tetanosului şi tusei convulsive;
f) împotriva rujeolei, rubeolei şi parotiditei epidemice;
g) împotriva infecţiei cu Haemophilus influenzae tip B.
II. a) antitetanos la gravide, pentru profilaxia tetanosului la nou-născut;
b) testarea PPD
se fac fara nicio plata,chiar daca dvs. nu ati fi asigurata.
Sesizati urgent Casa de Sanatate ,asa ceva este inadmisibil!