avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Vaccinarea si medicul de familie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Vaccinarea si medicul de familie

Buna seara am o problema destul de mare am o fetita de 3 luni si doctorita de familie al fetitei tot zice ca nu are vaccin.... doar cu banii se poate asa ceva?Unde as putea sa ma adresez ??Va rog ajutatima
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 22:18, 12 Iunie 2012
Va solicita plata pt. efectuarea vaccinarii copilului?Este TOTAL ILEGAL!
Imunizările (consultaţie, inclusiv inoculare),si care cuprind
I. conform programului naţional de imunizare:
a) antituberculoasă - vaccin BCG, în cazul copiilor nevaccinaţi în maternitate;
b) revaccinare BCG, după caz, după verificarea cicatricei post primo vaccinare;
c) antihepatită B;
d) antipoliomielitică;
e) împotriva difteriei, tetanosului şi tusei convulsive;
f) împotriva rujeolei, rubeolei şi parotiditei epidemice;
g) împotriva infecţiei cu Haemophilus influenzae tip B.
II. a) antitetanos la gravide, pentru profilaxia tetanosului la nou-născut;
b) testarea PPD
se fac fara nicio plata,chiar daca dvs. nu ati fi asigurata.
Sesizati urgent Casa de Sanatate ,asa ceva este inadmisibil!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vaccinare angajati - din firmele de salubritate. raresbogdan raresbogdan Lucrez la o firma de salubrizare si cei de la Sanepid spun ca suntem obligati sa facem vaccinarea anuala a personalului cu antitetanos si antitifoidic. ... (vezi toată discuția)
Vaccin - refuz, consecinte Ionitamirela78 Ionitamirela78 Buna seara, As vrea sa știu dacă am dreptul de a refuza vaccinare fetitei mele cu vaccinul antipoliomelitic, este campania Vaccinări in școlii si ... (vezi toată discuția)
Vaccinarea obligatorie?! mihaelush mihaelush am decis sa nu imi vaccinez fetita si asta vad ca incepe sa-mi dea dureri de cap in ceea ce priveste legea.au hotarat sa fim amentati cei ce nu vor sa-si ... (vezi toată discuția)