Forum Discuţii juridice Executare silită Decizie civila nerespectata de banca
Discuție deschisă în Executare silită

Decizie civila nerespectata de banca

Am depus la OPC o sesizare prin care faceam cunoscut faptul ca banca nu mi-a comunicat marirea dobanzii in scris la adresa de domiciliu, conform contractului incheiat cu aceasta. OPC-ul a amendat banca si a dispus "restituirea sumelor incasate in perioada scursa de la majorarea costurilor si pana la data aducerii la cunostinta in scris, a noii rate a dobanzii, in termen de 15 zile", iar aceasta a contestat procesul verbal in instanta. Pe fond a fost respinsa plangerea formulata de banca, care a depus recurs ulterior. Si recursul a fost respins si a mentinut sentinta Judecatoriei. Decizia a fost irevocabila. Ne-am adresat banii cu o cerere de a pune in aplicare sentinta si decizia, depunand si copie dupa acestea. Banca a inregistrat cererea, ne-a trimis sms ca in termen de 6 zile ne va da un raspuns, insa acest lucru nu s-a intamplat nici in ziua de azi. Cererea la banca a fost depusa la data de 22.05.2012. Termenul de 15 zile a expirat si tot nu au comunicat absolut nimic nici in scris, nici telefonic, nici cum... Ne-am adresat azi din nou OPC-ului, insa acestia au spus ca mai mult de a le da din nou o amenda, nu au ce face si sa ne adresam instantei pe cale civila sau unui executor judecatoresc. Am dori sa deschidem o actiune civila si va rog foarte mult daca ma puteti ajuta cu cateva sfaturi in legatura cu temeiurile in baza carora as putea formula aceasta actiune. Va multumesc din suflet.
OPC-ul v-a raspuns corect. adresati-va unui executor judecatoresc sa execute silit banca.