avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1386 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... intreruperea ajutorului de somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

intreruperea ajutorului de somaj

Buna ziua si la multi ani tuturor utilizatorilor!
problema mea este urmatoarea:suntsomera incepind cu 23.12.2008,prima viza trebuie sa fie pe 26.01.2009.,iar pe 5.01.2009 vreau sa plec in vizita la nepoata mea in italia, cu posibilitatea sa stau mai multe luni
Intrebarea mea este cum pot proceda cu ajutorul de somaj pentru a nu -mi fi anulat daca nu pot merge la viza 2-3 luni , va multumesc
Va redau si temeiul legal, sa puteti dormi linistita:
Art. 41. - (1) Persoanele care beneficiază de indemnizaţie de şomaj au următoarele obligaţii:
a) să se prezinte lunar, pe baza programării sau ori de câte ori sunt solicitate, la agenţia pentru ocuparea forţei de muncă la care sunt înregistrate, pentru a primi sprijin în vederea încadrării în muncă
Art. 45. (2) Repunerea în plată, după suspendarea în condiţiile alin. (1) lit. a), se face de la data depunerii cererii beneficiarului, dar nu mai târziu de 60 de zile calendaristice de la data suspendării.
multumesc mult,
am citit si eu asta undeva...insa nu eram sigura daca se poate sau nu....sper totusi sa nu-mi fi suspendat somajul;dar o sa aflu maine....


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nu s-a pus viza de somaj la timp ContSters166197 ContSters166197 daca un somer nu se prezinta la viza la data stabilita in cate zile se poate prezenta la viza sa nu isi piarda dreptul la somaj:(( (vezi toată discuția)
Nesemnarea carnetului de somaj SergiuLuci SergiuLuci Am intrat in somaj si acuma as avea o problema caci trebuie sa plec din tara pe un termen de 2 luni.Intrebarea ar fi daca mai primesc somaj sau daca poate sa ... (vezi toată discuția)
Suspendarea platii indemnizatiei de somaj arctic492006 arctic492006 Din data de 01.12.2011 ma aflu in situatia de somer, pentru o perioada se un an de zile . In luna marteie trebuie sa plec din tara pentru o perioada de 30 de ... (vezi toată discuția)