avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata contributii sociale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata contributii sociale

Buna ziua,

M-ar interesa daca pentru venituri din profesie liberala (sunt singurele venituri, deci nu exista si un CIM) este obligatorie plata contributiilor sociale, in special cele pentru pensie sau se poate apela si la o pensie privata in locul celei de stat, deci nu in plus fata de cea de stat?
De asemenea, sa zicem ca in luna iunie 2012 depasesc plafonul celor 4 salarii medii si devin platitor la pensii, inteleg ca va trebui sa platesc contributia pentru toate cele 12 luni ale anului 2012 (lunile de dinaintea atingerii plafonului si lunile de dupa atingerea plafonului?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornelia Tulpan , Contabil 12:42, 19 Iunie 2012
Daca nu exista CIM, sunteti obligat sa va asigurati si la sistemul public de pensii.
Nu se poate inlocui cu o pensie privata.

Dealtfel, daca nu exista CIM, trebuie sa platiti
- 5,5% contributie la sistemul public de sanatate, procent aplicat la venitul impozabil, dar nu mai putin din minim pe economie,
- daca depasiti plafonul de 2117x4, valabil pentru 2012, total venituri brute, platiti si 232 lei la sistemul public de pensii si
- 16% impozit.


www.avocatnet.ro/content/for...
Ultima modificare: Marți, 19 Iunie 2012
Cornelia Tulpan, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa plata cas AdinaElenaC AdinaElenaC Sunt PFA si pe anul 2012 am realizat un venit de 1200 lei pentru care am primit de la CAS ca trebuie sa platesc 950 de lei. Este corect pentru un venit asa mic ... (vezi toată discuția)
Contributii pensii, sanatate pfa slade_green2000 slade_green2000 Buna ziua. Mi-am deschis un PFA si am inteles ca trebuie platite taxe de 10,5% si 5,5% pentru pensii si casa de sanatate. As vrea sa stiu daca aceste taxe se ... (vezi toată discuția)
Contributie la pensie pentru jumatate de an? ismi3ismi ismi3ismi Sunt Intrepr Individuala din 25 august 2011.Am estimat in decl 220 de la infiintare Venit brut estimat=2500 ron,Ch ded=1000ron,Venit net estimat=1500 ... (vezi toată discuția)