Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata contributii sociale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata contributii sociale

Buna ziua,

M-ar interesa daca pentru venituri din profesie liberala (sunt singurele venituri, deci nu exista si un CIM) este obligatorie plata contributiilor sociale, in special cele pentru pensie sau se poate apela si la o pensie privata in locul celei de stat, deci nu in plus fata de cea de stat?
De asemenea, sa zicem ca in luna iunie 2012 depasesc plafonul celor 4 salarii medii si devin platitor la pensii, inteleg ca va trebui sa platesc contributia pentru toate cele 12 luni ale anului 2012 (lunile de dinaintea atingerii plafonului si lunile de dupa atingerea plafonului?
Va multumesc
Daca nu exista CIM, sunteti obligat sa va asigurati si la sistemul public de pensii.
Nu se poate inlocui cu o pensie privata.

Dealtfel, daca nu exista CIM, trebuie sa platiti
- 5,5% contributie la sistemul public de sanatate, procent aplicat la venitul impozabil, dar nu mai putin din minim pe economie,
- daca depasiti plafonul de 2117x4, valabil pentru 2012, total venituri brute, platiti si 232 lei la sistemul public de pensii si
- 16% impozit.

www.avocatnet.ro/content/for...
Cornelia Tulpan, Contabil