avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1716 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

mama a murit in 1986,bunicul in 1993 si am fost chemate eu si sora mea la succesiune ,acum a murit si bunica din partea mamei care mai are 2 frati cum se imparte acum casa si terenurile ramase.multumesc..........
Cel mai recent răspuns: gabriela09 , utilizator 22:07, 4 Septembrie 2012
Dvs impreuna cu sora dvs va revine 1/3 din mostenirea bunicilor (am presupus ca acum se dezbate succesiunea atat dupa bunic, cat si dupa bunica), iar unchii dvs (fratii mamei) vor avea cate 1/3 fiecare.
as mai avea o intrebare.........daca ne revine 1/3 din mostenire de ce unchii mei sustin sus si tare ca nu avem dreptul la mostenire pt ca in anul ....bunica a vandut o casa in bucuresti si chipurile ne-a dat niste bani care bunicul meu i-a enumerat intr-un testament (las fiicei mele....casa in bucuresti )care noi nu stim daca i-a dat sau nu bani pe casa sau a fost doar un avans.cum pot proceda pt ca noi sunt mostenitoare in actele casei si pamantului dar ei vor sa ne ajute un pic adica sa nu ii dam in judecata.mentionez casa era a bunici pana sa fie maritata nu a bunicului cum a facut el testamentul care la prima succesiune a bunicului nu a fost valabil. multumesc
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 August 2012
gabriela09, utilizator
imi raspunde si mie cine ?????
gabriela09 a scris:

as mai avea o intrebare.........daca ne revine 1/3 din mostenire de ce unchii mei sustin sus si tare ca nu avem dreptul la mostenire pt ca in anul ....bunica a vandut o casa in bucuresti si chipurile ne-a dat niste bani care bunicul meu i-a enumerat intr-un testament (las fiicei mele....casa in bucuresti )care noi nu stim daca i-a dat sau nu bani pe casa sau a fost doar un avans.cum pot proceda pt ca noi sunt mostenitoare in actele casei si pamantului dar ei vor sa ne ajute un pic adica sa nu ii dam in judecata.mentionez casa era a bunici pana sa fie maritata nu a bunicului cum a facut el testamentul care la prima succesiune a bunicului nu a fost valabil. multumesc



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua. tatal meu are testament de la sora mamei sale ce scrie ... nightwolf1 nightwolf1 Buna ziua. tatal meu are testament de la sora mamei sale ce scrie ca el mosteneste tot ce are si tot ce va avea sora facut acum vreo 35 de ani , nu mult dupa, ... (vezi toată discuția)
O dezbatere a mostenirea itescu itescu Buna ziua,ma numesc Andreea si as vrea sa-mi spuneti si mie ce drept imi revine dintr-o mostenire lasata de bunica mea.Este un apartament cu 4 camere care ... (vezi toată discuția)
Doresc sa rezolv problema succesiunii mamei mele! livache24 livache24 Mamei mele i-a murit tatal in 2001 ,in consecinta a ramas mama ei adica bunica mea ,vaduva . Bunica are doi copii : mama mea si unchiul meu (frate-sau) . In ... (vezi toată discuția)