Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

mama a murit in 1986,bunicul in 1993 si am fost chemate eu si sora mea la succesiune ,acum a murit si bunica din partea mamei care mai are 2 frati cum se imparte acum casa si terenurile ramase.multumesc..........
Dvs impreuna cu sora dvs va revine 1/3 din mostenirea bunicilor (am presupus ca acum se dezbate succesiunea atat dupa bunic, cat si dupa bunica), iar unchii dvs (fratii mamei) vor avea cate 1/3 fiecare.
as mai avea o intrebare.........daca ne revine 1/3 din mostenire de ce unchii mei sustin sus si tare ca nu avem dreptul la mostenire pt ca in anul ....bunica a vandut o casa in bucuresti si chipurile ne-a dat niste bani care bunicul meu i-a enumerat intr-un testament (las fiicei mele....casa in bucuresti )care noi nu stim daca i-a dat sau nu bani pe casa sau a fost doar un avans.cum pot proceda pt ca noi sunt mostenitoare in actele casei si pamantului dar ei vor sa ne ajute un pic adica sa nu ii dam in judecata.mentionez casa era a bunici pana sa fie maritata nu a bunicului cum a facut el testamentul care la prima succesiune a bunicului nu a fost valabil. multumesc
gabriela09, utilizator
imi raspunde si mie cine ?????
gabriela09 a scris:

as mai avea o intrebare.........daca ne revine 1/3 din mostenire de ce unchii mei sustin sus si tare ca nu avem dreptul la mostenire pt ca in anul ....bunica a vandut o casa in bucuresti si chipurile ne-a dat niste bani care bunicul meu i-a enumerat intr-un testament (las fiicei mele....casa in bucuresti )care noi nu stim daca i-a dat sau nu bani pe casa sau a fost doar un avans.cum pot proceda pt ca noi sunt mostenitoare in actele casei si pamantului dar ei vor sa ne ajute un pic adica sa nu ii dam in judecata.mentionez casa era a bunici pana sa fie maritata nu a bunicului cum a facut el testamentul care la prima succesiune a bunicului nu a fost valabil. multumesc