avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 241 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Validarea mandatului de consilier local
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Validarea mandatului de consilier local

Cum se procedeaza in cazul in care un independent, sau chiar membrul unui partid a candidat pe lista unui alt partid ?
Cel mai recent răspuns: elena c , utilizator 22:15, 29 Iunie 2012
Se constituie comisia de validare a alegerilor si se emit hotararile de validare
Potrivit legii electorale asa ceva nu exista....la depunerea candidaturii se da o declaratie de apartenenta politica....iar inscrierea la un alt partid echivaleaza cu incetarea calitatii de membru al partidului de la care ati plecat!
Deci, care e adevarul? Reformulati intrebarea!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procedura de validare a consilierilor locali consilier57 consilier57 Vreau sa stiu cum se va proceda in cazul in care un consilier local, membru al PC, a participat la alegerile din 10 iunie 2012, pe lista PSD? Atat in ... (vezi toată discuția)
Deputat independent sau senator independent tazy1971 tazy1971 Buna ziua , asi dori sa stiu, pentru a candida la alegeri parlamentare ca independent , care este numarul minim de semnaturi de sustinere cum arata un ... (vezi toată discuția)
Alegere consilier local iovitadrian iovitadrian As dori sa stiu cum sunt alesi consilierii locali, mai precis ce procent trebuie intrunit. (vezi toată discuția)