avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Nelamurire plata sanatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Nelamurire plata sanatate

Sunt PFA din 2010, din 2011 am trecut pe sistemul de impozitare real, si am avut un venit estimat de 3000 lei. Profitul realizat a fost de 1179 Lei.
Am platit toate contributile la sanatate pe anul 2011 dupa profitul estimat.
Acum o saptamana insa mia spus ca eu desi am platit pentru venitul estimat eu de fapt trebuie sa platesc pentru venitul de 8040 lei, si mia calculat ce mia calculat si am ajuns sa platesc 250 lei din urma pe care nu inteleg dece. Poate cinvea sa imi explice? Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornelia Tulpan , Contabil 01:06, 17 Iunie 2012
Nu ati mentionat daca sunteti si salariat la o alta societate. Daca nu ... Platiti contributia la sanatate la sal. Minim pe economie daca venitul realizat pe pfa nu este mai mare de 700 lei pe luna.
Am inteles. Nu sunt salariat, sunt student si am decis sa ma ocup de aceasta activitate pe langa studii.
Cine v-a spus ca trebuie sa platiti la un venit de 8040 lei, contributia la sanatate, daca nu ati realizat acest venit ?

In 2011 si 2012, se plateste contributie la sistemul de pensii de catre cei care desfasoare activitati independente sau unele profesii liberale si nu sunt si salariati si realizeaza venituri brute de cel putin 4 salarii medii pe economie, respectiv 2022x4=8.088 lei pentru 2011 si 2117x4=8.468 lei pentru 2012.

Contributia pentru sanatate se plateste 5,5% din venitul impozabil si daca nu sunteti si salariat, chiar daca nu realizati venituri mai mari de 700 lei/luna, trebuie sa platiti 5,5% din minim pe economie, adica pentru 2011 a fost 5,5% din 670 lei , iar pentru 2012 este 5,5% din 700 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa plata cass... ContSters244413 ContSters244413 Buna ziua, Am infiintat un pfa in decembrie anul trecut si nu am inregistrat-o la cas , cand pot sa o fac si cum se plateste? si ce cota ? Mentionez ca am ... (vezi toată discuția)
Pfa cu norma de venit trecut in sistem real cris2279 cris2279 Buna ziua, Pana acum am avut PFA cu norma de venit, care a disparut de curand. Va rog sa imi spuneti pentru PFA in sistem real: 1. actele pe care trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Instințare de plata de la anaf 2015 violipro violipro S int o PFA înfințată în anul 2009, am platit contributia la sanatate - CASS de 5,5% din 2009 pina in 2014 inclusiv, calculat la impunerea in sistem real ... (vezi toată discuția)