Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... pedepese complementare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

pedepese complementare

Rog pe cei care pot, sa imi expuna si mie articolele din codul penal care prevad pedepsele complementare si accesorii? S-au introdus pedepse complementare aplicabile si persoanelor juridice?
Multumiri !
Felurile pedepselor aplicabile persoanei juridice
Art. 53^1. - Pedepsele sunt principale şi complementare.
Pedeapsa principală este amenda de la 2.500 lei la 2.000.000 lei.
Pedepsele complementare sunt:
a) dizolvarea persoanei juridice;
b) suspendarea activităţii persoanei juridice pe o durată de la 3 luni la un an sau suspendarea uneia dintre activităţile persoanei juridice în legătură cu care s-a săvârşit infracţiunea pe o durată de la 3 luni la 3 ani;
c) închiderea unor puncte de lucru ale persoanei juridice pe o durată de la 3 luni la 3 ani;
d) interzicerea de a participa la procedurile de achiziţii publice pe o durată de la unu la 3 ani;
e) afişarea sau difuzarea hotărârii de condamnare.

Aplicarea şi executarea pedepselor complementare în cazul persoanei juridice
Art. 53^2. - Aplicarea uneia sau mai multor pedepse complementare se dispune atunci când instanţa constată că, faţă de natura şi gravitatea infracţiunii, precum şi faţă de împrejurările în care a fost săvârşită, aceste pedepse sunt necesare.
Aplicarea uneia sau mai multor pedepse complementare este obligatorie când legea prevede această pedeapsă.
Pedepsele complementare prevăzute în art. 53^1 alin. 3 lit. b)-e) se pot aplica în mod cumulativ.
Executarea pedepselor complementare începe după rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare.
ContSters54906, utilizator
opss! codul meu e vechi rau !!! va rog, daca nu fac abuz de bunavointa d-voastra, imi puteti da si pedepsele complementare la persoanele fizice ?
va multumesc pentru atentia acordata!
ART. 53
Felurile pedepselor aplicabile persoanei fizice
Pedepsele sunt principale, complementare şi accesorii.
1. Pedepsele principale sunt:
a) detenţiunea pe viaţă;
b) închisoarea de la 15 zile la 30 de ani;
c) amenda de la 100 lei la 50.000 lei.
2. Pedepsele complementare sunt:
a) interzicerea unor drepturi de la unu la 10 ani;
b) degradarea militară.

3. Pedeapsa accesorie constă în interzicerea drepturilor prevăzute în art. 64, în condiţiile prevăzute în art. 71.

PEDEPSELE COMPLEMENTARE ªI PEDEPSELE ACCESORII APLICABILE PERSOANEI FIZICE
Secţiunea I
Pedepsele complementare
ART. 64
Interzicerea unor drepturi
Pedeapsa complementară a interzicerii unor drepturi constă în interzicerea unuia sau unora din următoarele drepturi:
a) dreptul de a alege şi de a fi ales în autorităţile publice sau în funcţii elective publice;
b) dreptul de a ocupa o funcţie implicând exerciţiul autorităţii de stat;
c) dreptul de a ocupa o funcţie sau de a exercita o profesie ori de a desfăşura o activitate, de natura aceleia de care s-a folosit condamnatul pentru săvârşirea infracţiunii;
d) drepturile părinteşti;
e) dreptul de a fi tutore sau curator.
Interzicerea drepturilor prevăzute la lit. b) nu se poate pronunţa decât pe lângă interzicerea drepturilor prevăzute la lit. a), afară de cazul când legea dispune altfel.
ART. 65
Aplicarea pedepsei interzicerii unor drepturi
Pedeapsa complementară a interzicerii unor drepturi poate fi aplicată, dacă pedeapsa principală stabilită este închisoarea de cel puţin 2 ani şi instanţa constată că, faţă de natura şi gravitatea infracţiunii, împrejurările cauzei şi persoana infractorului, această pedeapsă este necesară.
Aplicarea pedepsei interzicerii unor drepturi este obligatorie când legea prevede această pedeapsă.
Condiţia arătată în alin. 1 cu privire la cuantumul pedepsei principale trebuie să fie îndeplinită şi în cazul în care aplicarea pedepsei prevăzute în acel alineat este obligatorie.
ART. 66
Executarea pedepsei interzicerii unor drepturi
Executarea pedepsei interzicerii unor drepturi începe după executarea pedepsei închisorii, după graţierea totală sau a restului de pedeapsă, ori după prescripţia executării pedepsei.
ART. 67
Degradarea militară
Pedeapsa complementară a degradării militare constă în pierderea gradului şi a dreptului de a purta uniformă.
Degradarea militară se aplică în mod obligatoriu condamnaţilor militari şi rezervişti, dacă pedeapsa principala stabilită este închisoarea mai mare de 10 ani sau detenţiunea pe viaţă.
Degradarea militară poate fi aplicată condamnaţilor militari şi rezervişti pentru infracţiuni săvârşite cu intenţie, dacă pedeapsa principală stabilită este de cel puţin 5 ani şi de cel mult 10 ani.

cypyk a scris:

opss! codul meu e vechi rau !!! va rog, daca nu fac abuz de bunavointa d-voastra, imi puteti da si pedepsele complementare la persoanele fizice ?
va multumesc pentru atentia acordata!

Codul Penal - versiune consolidata pana in 28 martie 2008 , il puteti gasi aici

[ link extern ]
pedepse complementare sau complimentare ?