avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum pot sa-mi apar dreptul de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum pot sa-mi apar dreptul de proprietate

Am drept de proprietate 1/2 dintr-un apartament, inscris in cartea funciara. Cealalta jumatate a fost vanduta (succesiv) in decurs de 4 luni (a avut deja 2 proprietari). Dorec sa stiu cum sa procedez ca pe jumatatea mea de propritate sa-mi inscriu ceva la rubrica sarcini ca sa pot bloca extrasul de carte funciar si sa-mi pot apara dreptul de proprietate de eventuale nereguli. Nu doresc sa ajungem sa vindem apartamentul prin executori judecatoresti, as dori sa vindem prin comun acord si la pretul real, dar se pare ca se fac diverse manevre neortodoxe.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 11:15, 15 Iunie 2012
sa-mi inscriu ceva la rubrica sarcini ca sa pot bloca extrasul de carte funciar

In temeiul disp art 411 din L br 7/1996 republicata,
Orice persoana poate cerceta cartea funciara si celelelate evidente care alcatuiesc registrul cadastral de publicitate imobiliara


Nu exista legal prevazut "blocarea extrasului de carte funciara" :
La OCPI se poate nota interdictie de vanzare, sau o notare cu privire la existenta unui litigiu ce are drept obiect imobilul
Interesul dvs pentru a vinde "
prin comun acord si la pretul real"
este conditionat exclusiv de capacitatea dvs de a determina proprietarul restului de jumatate din imobil sa accepte aceasta modalitate de tranzactionare

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cine plateste extrasul de cf la vanzarea unui imobil cyan cyan CIne plateste extrasul de carte funciara in cazul vanzarii unui apartament, vanzatorul sau cumparatorul? (vezi toată discuția)
Titlu de proprietate - la primarie se elibereaza acte de proprietate (in copie) la cererea persoanelor netitulare? monicalazea monicalazea Copie de pe titlu de propritate ,extrasul de carte funciara si celelalte acte care sunt in dosar se pot elibera de catre primarie la cererea unei persoane ... (vezi toată discuția)
Intabulare alice5patru alice5patru Buna ziua In 2004 am cumparat un apartament. La momentul respective nu am primit cadastru si intabularea. Cine trebuia sa ceara modificarile din cartea ... (vezi toată discuția)