Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Intabulare
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Intabulare

Buna ziua
In 2004 am cumparat un apartament. La momentul respective nu am primit cadastru si intabularea. Cine trebuia sa ceara modificarile din cartea funciara atunci? Noi sau notarul unde am incheiat actul de vanzare-cumparare?
Acum vreau sa vand apartamentul. Am obtinut un duplicat de cadastru de la cartea funciara, insa nu si un duplicat dupa intabulare. Pentru vanzare este sufficient extrasul de carte funciara sau trebuie sa solicit incheierea de intabulare?
Printre documentele solicitate de catre banci este si intabulare. Ce ma sfatuiti sa fac sa merg sa scot si un duplicat dupa intabulare?
Multumesc
alice5patru, utilizator
Era necesar ca la momentul incheierii formalitatilor de tranzactionare bun imobil ,vanzatorul sa prezinte extras de carte funciara
La incheierea formalitatilor de achizitie bun imobil ,dvs ca proprietar trebuia sa solicitati notarului sa dispuna si intabularea dreptului dvs de proprietate asupra bunului imobil,sau sa desfasurati dvs personal demersuri la ocpi
Pentru tranzactionare bun imobil,este necesar sa prezentati atat extras de carte funciara cat si intabularea care probeaza ca dvs vanzator detineti calitatea de proprietar al bunului imobil si ca ati notat dreptul dvs de proprietate asupra imobilului in registrul national al proprietatilor imobiliare