Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Atribuire mandate consiliu
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Atribuire mandate consiliu

Salut!
Am primit Procesul-verbal cu centralizarea voturilor pentru functia de consilier local.
Revin: Este vorba de un nr. de 13 consilieri
Ma indoiesc de corectitudinea calcului si as dori sa stiu daca atribuirea mandatelor s-a facut cu respectarea legi.
Multumesc pentru rabdare si raspuns.

Date din PV:

c) Suma voturilor valabil exprimate: = 1.775

h)Numărul voturilor valabil exprimate obţinute de fiecare LISTÃ DE CANDIDAŢI sau de fiecare CANDIDAT INDEPENDENT:

UNIUNEA DEMOCRATA MAGHIARA DIN ROMANIA = 273
PARTIDUL CONSERVATOR = 239
PARTIDUL DEMOCRAT LIBERAL = 337
ALIANŢA ELECTORALÃ "U.S.L.CLUJ PSD+PNL" = 239
ASOCIATIA PARTIDA ROMILOR “PRO EUROPA” = 219
ALIANŢA CIVICÃ DEMOCRATÃ A ROMILOR = 97
PARTIDUL POPORULUI - DAN DIACONESCU =129
PARTIDUL ROMANIA MARE = 126
Cr. (independent) = 91
Hr. (independent) = 25

i. Pragul electoral calculat din totalul voturilor valabil exprimate (pct. c), potrivit art. 96 alin. (1) din Legea nr. 67/2004 pentru alegerea autorităţilor administraţiei publice locale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare:

Pragul electoral (cx5%) = 103 #-o
Pragul electoral (cx7%) = 145 #-o

j. Numărul voturilor valabil exprimate obţinute de fiecare LISTÃ DE CANDIDAŢI sau de fiecare CANDIDAT INDEPENDENT pentru partidele politice, organizaţiile cetăţenilor aparţinând minorităţilor naţionale, alianţele politice, alianţele electorale şi candidaţii independenţi care au întrunit pragul electoral, conform art. 96 alin. (2) din Legea nr. 67/2004 pentru alegerea autorităţilor administraţiei publice locale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare :
PARTIDUL DEMOCRAT LIBERAL = 337
UNIUNEA DEMOCRATA MAGHIARA DIN ROMANIA = 273
PARTIDUL CONSERVATOR = 239
ALIANŢA ELECTORALÃ "U.S.L.CLUJ PSD+PNL" = 239
ASOCIATIA PARTIDA ROMILOR “PRO EUROPA” = 219
PARTIDUL POPORULUI - DAN DIACONESCU =129
PARTIDUL ROMANIA MARE = 126
ALIANŢA CIVICÃ DEMOCRATÃ A ROMILOR = 97
Cr. (independent) = 91
Hr. (independent) = 25

k. Numărul total al voturilor valabil exprimate pentru partidele politice, alianţele politice, alianţele electorale şi candidaţii independenţi care au întrunit pragul electoral *) = 1.562 #-o
l. Coeficientul electoral al circumscripţiei (partea întreagă pct. k : pct. g),conform art. 96 alin. (3 ) lit.a) din Legea nr. 67/2004 pentru alegerea autorităţilor dministraţiei publice locale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare = 120#-o
*) Pct. k trebuie să fie egal cu suma rândurilor de la pct. j.

m. Stabilirea numărului de mandate ce revin fiecărei liste de candidaţi, precum şi candidaţilor independenţi, aleşi conform art. 96 alin. (3) lit. a) din Legea nr. 67/2004 pentru alegerea autorităţilor administraţiei publice locale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, PRIMA ETAPÃ:

PDL voturi valabil exprim. =337, nr. mandate atribuite = 2, nr. voturi utilizate = 240
UDMR voturi valabil exprim.=273, nr. mandate atribuite = 2, nr. voturi utilizate = 240
PC voturi valabil exprimate =239, nr. mandate atribuite = 1, nr. voturi utilizate = 120
USLvoturi valabil exprimate =239, nr. mandate atribuite = 1, nr. voturi utilizate = 120
PRO EUROPA vot. val. expr.=219, nr. mandate atribuite = 1, nr. voturi utilizate = 120
PP DD voturi valabil expr. =129, nr. mandate atribuite = 1, nr. voturi utilizate = 120
PRM voturi valabil expr. =126, nr. mandate atribuite = 1, nr. voturi utilizate = 120

n. Repartizarea mandatelor neatribuite în PRIMA ETAPÃ pe baza numărului de voturi neutilizate, conform art. 96 alin. (3) lit. b) din Legea nr. 67/2004 pentru alegerea autorităţilor administraţiei publice locale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, ETAPA A DOUA:

PC voturi val. exprimate =239, nr. voturi NEutilizate = 119 nr. mandate atribuite = 1,
PSL voturi val. exprimate =239, nr. voturi NEutilizate = 117 nr. mandate atribuite = 1,
AS. PRO EUROPA voturi val. exprimate =219 nr. voturi NEutilizate = 99 nr. mandate atribuite = 1,
PDL voturi val. exprimate =337, nr. voturi NEutilizate = 97 nr. mandate atribuite = 1,

r. Lista candidaţilor cărora li s-au atribuit mandate:
Nr.crt. Numele şi prenumele Partidul politic, organizaţia cetăţenilor
aparţinând minorităţilor naţionale,
alianţa politică, alianţa electorală ori
menţiunea “candidat independent

1. PDL
2. PDL
3. PDL
4. UDMR
5. UDMR
6. PC
7. PC
8. USL
9. USL
10. PRO EUROPA
11. PRO EUROPA
12. PP_DD
13. PRM

Multumesc inca o data, dar nu mai dau cu #-o
Darie Tudor, utilizator
daca ceea ce ai transcris aici e corect :
- suma voturilor valabil exprimate este 1775 ceea ce inseamna prag electoral 5% =88 ; 7% = 124 ;
- suma voturilor valabil exprimate a celor ce au trecut pragul 1653 / 13 = 127 coieficient electoral.....
Multumesc, mariniq. Nu degaba ai luat peste 2.800 lei, nu ca mine doar 240 lei. Deh, eu am luat la inceputul anului peste 12.000 lei si voi mai ..lua!

Totusi, te rog revezi coeficientul electoral.

Eu stiu ca:
1. Din total voturi valabil exprimate se scade numarul voturilor care nu au atins pargul. Deci 1775-25 voturi obtinute de candidatul independent Horica si se obtin =1750 de voturi, care se impart la 13 si rezulta coeficientul electoral = 134,61, deci: 134
2. Fata de acesta, PDL-ului i revenea doar 2 locuri si intra, in etapa a II-a cu 1 loc ACDR (este partid, nualianţe politice sau alianţe electorale ).

Este corect?

Multumesc...

Darie Tudor, utilizator
@Mihai

Nu este tarziu nici luni pentru ca nu stiu in ce data va avea loc sedinta de constituire, desi in comunele din jurul meu au avut loc. Poate pentru ca presedintele ACDR a depus o contestatie la BEC.

Cand am aflat rezultatele din p.v., am sesizat ca nu au calculat si distribuit mandatele, conform legii, desi in be comunal erau 2 avocati!
Presedintele org. locale a depus o contestatie la bej. au modificat pv si mai tarziu au revenit la distribuirea initiala.

Iata calculele mele:

1. Pragul electoral 5% din 1.775 voturi valabil exprimate = 88,75, adica 88, cati ti-a dat si tie
2. Pargul electoral 7% (pt. USL format numai din PSD si PNL) = 124, 25, adica 124

Avand in vedere:

UNIUNEA DEMOCRATA MAGHIARA DIN ROMANIA = 273
PARTIDUL CONSERVATOR = 239
PARTIDUL DEMOCRAT LIBERAL = 337
ALIANŢA ELECTORALÃ "U.S.L.CLUJ PSD+PNL" = 239
ASOCIATIA PARTIDA ROMILOR “PRO EUROPA” = 219
ALIANŢA CIVICÃ DEMOCRATÃ A ROMILOR = 97
PARTIDUL POPORULUI - DAN DIACONESCU =129
PARTIDUL ROMANIA MARE = 126
Cr. (independent) = 91
Hr. (independent) = 25

si tinand cont de faptul ca, Hr. independent, nu a atins pragul electoral, pentru calculul coeficientului electoral din 1.775 se scad 25 de voturi si se obtine: 1.750: 13 (consilieri) = 134,615, adica 134.

Prima etapa de atribuire va fi:

UDMR = 273:134 = 2 mandate , 5 voturi neutilizate
PC = 239:134 = 1 mandat, 105, voturi neutilizate
PDL = 337:134 = 2 mandate, 65, voturi neutilizate
USL = 239:134 = 1 mandat, 105, voturi neutilizate
PRO Europa = 219: 134 = 1 mandat, 85, voturi neutilizate
ACDR =..............................= 0 mandate, 97, voturi neutilizate
PP-DD=..............................= 0 mandate, 129, voturi neutilizate
PRM=..............................= 0 mandate, 126, voturi neutilizate
Cr. (independent) ..........nu i se atribuie mandat

Deci, in prima etapa s-au atribuit 7 mandate:

1. PDL
2.PDL
3.UDMR
4.UDMR
5.PC
6.USL
7.PRO Europa

Etapa a II-a de atribuire:

8. PP-DD=..............................= 1 mandat pentru 129 voturi neutilizate
9. PRM=..............................= 1 mandat pentru 126 voturi neutilizate

S-a tras la sorti intre USL si PC

10. PC .................1 mandat pentru 105 voturi neutilizate
11. USL................1 mandat pentru 105 voturi neutilizate
12. ACDR ...........1 mandat pentru 97 voturi neutilizate
13. PRO Europa...1 mandat pentru 85 voturi neutilizate

Corect sau nu?
Darie Tudor, utilizator
s_mari a scris:

daca ceea ce ai transcris aici e corect :
- suma voturilor valabil exprimate este 1775 ceea ce inseamna prag electoral 5% =88 ; 7% = 124 ;
- suma voturilor valabil exprimate a celor ce au trecut pragul 1653 / 13 = 127 coieficient electoral.....

Eu cred ca voi ramane la punctul meu de vedere expus mai sus si nu voi contrasemna hotararea de constituire.

In plus, am vazut in dosarul de alegeri, ca este o contestatie depusa de presedintele organizatiei locale a ACDR catre bir. comunal prin care a sesizat faptul ca are dreptul la un loc, dar nu a primit nici un raspuns, iar presedintele organizatiei judetene ACDR mi-a spus ca si el a depus o contestatie la BEC deoarece ACDR nu este o alianta politica sau una electorala.

Am inteles ca voi ati avut un program. Acuma depinde si ce "bagi" acolo. Poate ai timp si imi comunci ce "da" acel soft, aici sau prin e-mail.

Stii, nu prea vrea sa ma fac de ... pentru ca voi, ati primit si alte info la instruire.

Am vazut ca au fost foarte multi, vorba contzaranului meu, F.Piersc "privitori" la acest topic, dar, din nefericire nici macar "colegii" nu s-au sinchisit sa zica: - Ba taci! :P ori, cum se spune pe aici: apeleaza la un avocat!
Darie Tudor, utilizator