Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii contributii cas,cass,impozit pe salarii pers.cu ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

contributii cas,cass,impozit pe salarii pers.cu handicap

Va solicit un raspuns avizat, in legatura cu obligatiile de plata ale angajatului ,aplicabile venitului din salariu,a persoanelor cu grad de handicap(nu numai accentuat sau grav).Conform Codului fiscal,sper sa nu ma insel,veniturile provenite din salarii a acestor persoane,nu sunt supuse impozitului...dar contributiile de asigurari sociale si acelea pentru sanatate degreveaza salariul acestora?
Veniturile din salarii realizate de catre persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, la functia de baza, nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit.
Va multumesc,cred insa ca n-am fost suficient de clara.Reformulez,salariatului(cu contract individual de munca)cu grad de handicap(indiferent de ce grad)nu i se percepe impozit pe venit(la functia de baza,am inteles),conform codului fiscal;ma intereseaza contributia de sanatate si cea de asigurari pentru pensie?