Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Post in urma examen SNG
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Post in urma examen SNG

Buna ziua,
Am inteles ca dupa parcurgerea cursurilor si absolvirea SNG iti gasesti rapid de lucru.Este adevarat?Esti repartizat imediat pe un post sau e vorba,ca in multe alte domenii,de existenta unor relatii(pile) pentru a atinge reusita?

Toate cele bune!
NU ,de data asta ai postul prin repartitie in functie de medie ,nu ai nevoie decat de o medie buna de absolvire ca sa poti sa iti alegi ca altfel poti ajunge departe de casa rau .
Multumes pentru raspuns.Ai cunostinta daca fiind absolventa a facultatii de Stiinte Politice pot urma cursurile SNG?Sau am nevoie neaparat de absolvirea Facultatii de Drept?

O seara buna!
din cite stiu numai abs de drept ,dar intreaba la sng poate s-a achimbat ceva
bafta
Da, poti sa participi la examenul de la SNG, dar pentru categoria de grefieri cu studii medii, categorie unde se pot inscrie atat persoane doar cu diploma de Bacalaureat cat si licentiatii in alte domenii decat Dreptul. Pentru a participa la concursul pentru grefieri cu studii superioare trebuie sa fii absolvent al unei Facultati de Drept acreditate. Trebuie sa te interesezi de vor mai scoate astfel de posturi, de grefieri cu studii medii.
O zi frumoasa.