Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... imputarea lipsei unui inventar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

imputarea lipsei unui inventar

Lucrez la un market de cartier ca operator calculator,dar in contractul de munca sunt trecuta ca gestionar.In momentul angajarii nu s-a facut inventarul.Inventarul s-a facut in ianuarie 2012 adica la 6 luni de la angajarea mea si a iesit o lipsa foarte mare.In mai s-a mai facut un inventar si lipsa este mai mare.Mentionez ca magazinul este cu autoservire,un market de cartier.Intrebarea mea este:mi se poate imputa lipsa atata timp cat magazinul este tip autoservire?Eu nu lucrez cu banii,doar primesc marfa si o introduc in calculator.
Nu are nicio relevanta faptul ca supermarketul este cu autoservire .. lipsa la inventar se imputa gestionarului/gestionarilor ...

In momentul angajarii trebuia sa se faca un inventar , astfel incat sa stiti ce preluati in gestiune ...

Salariatii vor raspunde patrimonial, in temeiul normelor si principiilor raspunderii civile contractuale, pentru pagubele materiale produse angajatorului din vina si in legatura cu munca lor.