Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime in munca

In cartea mea de munca nu am trecuta perioada cand am lucrat ca redactor la o statie de radioficare , din mai 1974 -decembrie 1976. Timp de 10 luni mi s-au retinut 2% , apoi impozit. Acum lucrez in invatamant si sunt trecuta la 25-30 ani vechime. Dar ce fac cu cei 2 ani si 7 luni , ca redactor? E vechime in munca , nu ? Si parca am vazut in nomenclator si functia de redactor. Ce trebuie sa fac? Multumiri !
Adeverinta la care v-ati referit va poate fi emisa, dar fara viza ITM-ului intrucat la ITM nu sunteti inregistrat c.i.m.
Avand in vedere ca nu aveti c.i.m. incheiat si inregistrat la ITM, singura posibilitate de a va fi recunoscuta vechimea in munca lucrata la aceasta societate este sa introduceti o actiune in instanta.
In primul rand ca nu are legatura inregistrarea CIM cu copia diplomei de BAC. Angajatorul avea obligatia sa va aduca la cunostinta de la angajare ca trebuie sa depuneti dovada studiilor. Aceasta dovada o puteti face cu o adeverinta de la liceul la care ati promovat bacalaureatul si problema se rezola imediat. Adeverinta de la liceu o xeroxati si pastrati originalul. Angajatorul v-a tinut la negru si acest fapt este inegal.In 9 luni de zile trebuia sa va puneti intrebarea de ce nu semnati stat de plata. Vechimea o puteti constitui in instanta dar trebuie sa faceti dovada activitatii. Angajatorul care nu v-a inregistrat contractul si nu v-a platit contributiile aferente salariului nu va v-a elibera o astfel adeverinta.