Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Ce pot face ca primar?
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Ce pot face ca primar?

Nu sunt eu primarul.... un vechi prieten, dintr-o comuna din Baragan, a fost ales. Prima candidare, primul mandat. Veselie maxima pana la un punct. Adica pana la treaba. Ne-am intalnit ieri, l-am felicitat, i-am cerut postul de consilier sau de "colaborator", m-a trimis undeva (nu pot spune pe forum unde...) dar suntem vechi prieteni si nu se pune, si am inceput sa-i dau idei. Surpriza! De cele mai multe ori mi-a spus "asta nu am voie sa fac"... Asta m-a facut sa ma gandesc daca stiu cu adevarat ceea ce ar trebui sa pretind de la primarul meu.

Am vazut pe la televizor reportaje de genul "ce ai face daca ai fi primar?" si tot omul isi dadea cu parerea. Eu va intreb "Ce am voie sa fac in calitate de primar"?
Un primar nu prea are multa putere fara acordul/ajutorul consiliului local. Primarul impreuna cu angajatii primariei fac proiecte, bugete, etc care se supun aprobarii consiliului local.

Ca si atributii principale ale primarului, se pot enumera:
functia de ofiter de stare civila si de autoritate tutelara;

atributii privind organizarea si desfasurarea alegerilor, referendumului si a recensamantului;
prezinta consiliului local atat rapoarte anuale privind starea economica, sociala si de mediu a unitatii administrativ-teritoriale, cat si alte rapoarte si informari;

elaboreaza proiectele de strategii privind starea economica, sociala si de mediu a localitatii si le supune aprobarii consiliului local;

functia de ordonator principal de credite;

intocmeste proiectul bugetului local si contul de incheiere a exercitiului bugetar si le supune spre aprobare consiliului local;

initiaza negocieri pentru contractarea de imprumuturi si emiterea de titluri de valoare in numele unitatii administrativ-teritoriale;

verifica inregistrarea fiscala a contribuabililor la organul fiscal teritorial;

coordoneaza realizarea serviciilor publice de interes local;

ia masuri pentru prevenirea si gestionarea situatiilor de urgenta;

ia masuri pentru asigurarea inventarierii, evidentei statistice, inspectiei si controlului efectuarii serviciilor publice de interes local si a bunurilor din patrimoniul public si privat al unitatii administrativ-teritoriale;

ia decizii privind personalul din cadrul aparatului de specialitate, precum si privind conducatorii institutiilor si serviciilor publice de interes local;

asigura elaborarea planurilor urbanistice prevazute de lege, le supune aprobarii consiliului local si actioneaza pentru respectarea prevederilor acestora;

emite avizele, acordurile si autorizatiile date in competenta sa prin lege si alte acte normative;
asigura respectarea angajamentelor asumate in procesul de integrare europeana in domeniul protectiei mediului si gospodaririi apelor pentru serviciile furnizate cetatenilor.
Orice va sta in putinta si este deopotriva si legal pentru propasirea spirituala si materiala a comunitatii. Puteti face sa nu faceti avere in timp ce scolile cad peste copii, in timp ce masinile cad in gropile din asfaltul din comuna si aa va comportati in fiecare zi a mandatului ca si cand ar fi campanie electorala.
Un primar, ajutat de consiliul local, de oamenii care l-au ales si de cei de la judet, poate face multe pentru localitatea sa.
Sigur ca cele spuse mai sus de @Alex Munteanu, sunt legale, valabile si normale.
Dar trebuiesc rezolvate probleme concrete.
De exemplu:
- Scoala trebuie reparata, imbunatatita, modernizata..
- Caminul cultural la fel
- Dispensarul dotat sau angajat personal medical
- Oameni de afaceri ce ar putea sa faca o investitie ceva in zona ar putea beneficia de spatiu, teren pus la dispozitie de primarie
- Realizarea unor proiecte pentru micii intreprinzatori, proiecte cu fonduri nerambursabile
- Reparatia drumurilor, canalizarii, alimentarii cu apa in toata localitatea
- Amenajarea sau modernizarea statiilor de autobuz
- Amenajarea sau modernizarea pietii de zarzavaturi, legume, fructe...
- Organizarea de targuri in localitate. Targuri sapatamanale sau aniversare.
:offtopic:
Angajati-ma consilier si va dau sute de idei:((

Poti face multe singurul lucru exclus este spaga .:-/
Este prietenul meu de mai bine de 35 de ani... ne stim dinnainte sa mergem in picioare... si nici macar mie nu mi-ar oferi un "privilegiu". In schimb, idei si ajutor accepta de la oricine si ofera oricui.
Acum 4 ani a fost cateva luni viceprimar. A venit la el unu sa-i faca 2 table cu "Bine ati venit!" si "Drum bun!". I-a spus ca lucrarea "face" 400 de milioane din care 200 i-ar ramane lui. Poate nu ma credeti dar l-a batut. Rau. Dupa cateva luni de viceprimar a demisionat scarbit de matrapazlacurile care se faceau. Acum este hotarat sa faca ceva in satul ala. Scoala exista si s-a reparat pe bani grei, evident la preturi de 10 ori mai mari decat s-ar fi cuvenit. Cu patru ani in urma, in loc sa faca teren de fotbal a transformat 2 clase in gradinita pentru copii, le da o masa calda la pranz si invata si micutii aia ceva. M-a rugat atunci sa-i fac rost de niste jucarii "pentru copiii lui" ca se bat 25 de copii pe 5 jucarii. De la fetita mea si de la cativa amici i-am adunat imediat 2 saci cu jucarii si 3 cu haine. Sper sa-l pot ajuta acum sa stranga niste materiale didactice pentru ei. (Aviz amatorilor!). Acum are 42 de copii... Doar la gradinita. La scoala sunt peste 350.
Cat a fost viceprimar nu a adus odata salariu acasa: mereu il dadea celor pe care-i intalnea pe drum si pe care-i stia ca au nevoie. Erau "doar" 12 milioane...
Si cabinet medical are in sat... nu stiu cum sta cu personalul... as fi vrut sa stiu daca, ca primar, poate oferi ceva sprijin unui medic (sau poate 2) pentru a se muta in comuna? Sau sa plateasca scoala pentru 2-3 asistente medicale (copii din comuna care nu-si permit sa achite aceste cursuri).
Iluminat stradal s-a facut in campania electorala de vechiul primar...:P; el acum vrea sa le ofere celor de la compania electrica un spatiu (teren?) pe care astia ar vrea sa faca nu stiu ce iar in schimb primaria sa fie scutita de plata curentului pentru acest iluminat. Si-mi spunea ca ar fi 200 de milioane pe luna....
El vrea sa creeze locuri de munca; cat mai multe pentru a-si opri tinerii in sat. Si aici ma framanta o intrebare: in calitate de primar are voie sa scuteasca un investitor privat de plata unor taxe cu conditia realizarii si sustinerii unui anumit numar de locuri de munca pe o anumita perioada? Mi-a spus ca ar incuraja tinerii sa-si deschida afaceri: frizerie, farmacie, cabinet veterinar, etc. Acum nu au decat 2 magazine si 6 carciumi...
Ar vrea sa amenajeze cimitirul din sat, sa nu mai arate ca intr-un film de groaza. Ar vrea sa fie ordine, liniste si curatenie si fiecare familie din sat sa aiba cate un loc. Dar aici are si biserica un cuvant de spus. Si iarasi nu stiam cat tine de biserica si cat tine de autoritatile locale?
Este iubit, este respectat si este sustinut in sat. Oamenii si-au pus mari sperante in el. In seara de 10 iunie, cand (foarte greu!) a reusit sa depaseasca clica care se cuibarise acolo de 18 ani a fost in sat o petrecere cum nu s-a pomenit in toata istoria lor.
Mie una mi-ar fi placut sa am si eu asa un primar.