avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... am o sentinta mai poate fi atacata ?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

am o sentinta mai poate fi atacata ?

Am decizia
Respinge plângerea contravenţională ca neîntemeiată. Irevocabilă. Pronunţată în şedinţă publică la data de 13.06.2012
o mai pot ataca ? am fost lajudecatorie la sectorul 2...?
OG nr 2/2001 Art. 34. -
(2) Hotararea judecatoreasca prin care s-a solutionat plangerea poate fi atacata cu recurs in termen de 15 zile de la comunicare, la sectia contencios administrativ a tribunalului. Motivarea recursului nu este obligatorie. Motivele de recurs pot fi sustinute si oral in fata instantei. Recursul suspenda executarea hotararii.*


In raport de motivarea instantei de judecata nu se justifica,atacarea hotararii
Sentinţa pronunţată este dată fără cale de atac, este irevocabilă..
Adică, în cazul în care veţi formula apel sau recurs, acestea vor fi respinse ca inadmisibile.
ynocentta a scris:

OG nr 2/2001 Art. 34. -
(2) Hotararea judecatoreasca prin care s-a solutionat plangerea poate fi atacata cu recurs in termen de 15 zile de la comunicare, la sectia contencios administrativ a tribunalului. Motivarea recursului nu este obligatorie. Motivele de recurs pot fi sustinute si oral in fata instantei. Recursul suspenda executarea hotararii.*


Legea 202/2010 "Legea micii reforme in Justitie"

Art. X. — Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 670 din 3 august 2006, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:

2. La articolul 118, dupa alineatul (3) se introduce un nou alineat, alineatul (3^1), cu urmatorul cuprins:
"(3^1) Hotararea judecatoreasca prin care judecatoria solutioneaza plangerea este definitiva si irevocabila."

in cazul asta mai hotararea jud. mai poate fi atacata la tribunal?
Nu mai poate fi atacată la tribunal.
Este definitivă şi irevocabilă, nu mai are cale de atac.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poate fi un judecator tras la raspundere in urmatoarea situatie nimar nimar Buna ziua, Conform prev. art.X pct.2 Legea 202/2010(Legea micii reforme) : [i]— Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe ... (vezi toată discuția)
Hotarare judecatoreasca irevocabila . se mai poate face ceva? elena cailean elena cailean buna ziua. azi am fost personal la judecatorie sa ridic o hotarare judecatoreasca irevocabila, pronuntata in sedinta publica pe 12.07.2011 este vorba de o ... (vezi toată discuția)
Cai de atac impotriva hotararii judecatoresti burgcrist burgcrist Buna ziua, Va rog frumos daca se poate sa-mi spuneti in cazul deciziei de respingere de catre Judecatoria de sector a unei plingeri impotriva unui proces ... (vezi toată discuția)