Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... judecata in lipsa mea
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

judecata in lipsa mea

am inaintat divortul si am primt termen in luna noiembrie totul a fost ok pana cand am gasit sa plec din tara la munca in strainatate ,am inteles ca se poate judeca in lipsa mea dar nu stiu cum sa fac ,cum este mai bine ??? trebuie sa solicit in scris acest lucru?? cum ar trebuii sa procedez??
Pana plecati din tara imputerniciti prin prin procura speciala ( incheiata la notariat) o persoana care sa va reprezinte in fata instantei in dosarul de divort nr. x al Judecatoriei x sau un avocat si pana in termenul de judecata trimiteti acestuia dovezile privind resedinta , pentru ca ulterior la termenul de judecata sa puteti fi reprezentata prin procurator si acesta sa depuna dovezile respective.