Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare CIM

Incetarea contractului individual de munca cu acordul partilor in conformitate cu codul muncii , mai poate genera ulterior pretentii din partea partilor ?
Ex : Eu ca salariata daca sunt de acord cu incetarea CIM cu acordul partilor ulterior mai pot emite pretentii , in sensul de a solicita angajatorului plata orelor suplimentare ?
Sau incetarea cu acordul partilor practic absolova partile de orice raspundere ulterioara ?
Faptul ca inceteaza contractul de munca in baza art 55 b nu exonereaza angajatorul de plata drepturilor salariale.
Daca nu va vor fi platite in prima faza puteti face o cerere catre angajator in acest sens (in dublu exemplar cu numar de inregistrare), apoi puteti sesiza ITM, apoi instanta, sau toate in acelasi timp.
Incetarea CIM duce la incetarea oricarei pretentii doar in sensul unor eventuale prejudicii ale salariatului respectiv angajator datorata incetarii CIM ( ex: anagajatorul are pierderi datorita faptului ca nu va poate inlocui ), in schimb in ceea ce priveste salariile restante si plata orelor suplimentare, incetarea CIM prin acordul partilor nu duce incetarea drepturilor fostului salariat in ceea ce priveste aceste sume.
@ oana_iacob77

Da, poate genera pretentii in termenul de prescriptie ... prin urmare, dreptul la actiune se prescrie in termen de 3 ani de cand trebuia sa va plateasca orele suplimentare ..

Niciun temei de drept al incetarii unui raport de munca nu poate exonera de raspundere partile in conditiile in care , in termen de prescriptie, se poate angaja raspunderea patrimoniala a partii care a cauzat celeilalte parti un prejudiciu.