avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 629 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Ref.ord.9/2012 CSA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Ref.ord.9/2012 CSA

Sunt broker senior la Campion Broker, cu cod RAF 17028 in registrul intermediarilor
din iulie 2007.
Voi fi obligat sa urmez cursul de calificare profesionala prevazut la art.1 sau ma pot
prevala de exceptia stipulata la art.3, alin.2 al ord.9 CSA/2012 ?
Cel mai recent răspuns: nucu$ , utilizator 10:21, 24 Iunie 2012
Sunt aplicabile ambele prevederi ale Al.2:

(2) Se excepteaza de la prevederile alin. (1):
a) persoanele inregistrate in Registrul intermediarilor anterior datei de 1 septembrie 2011;
b) toate celelalte persoane care au avut una dintre calitatile prevazute la art. 2 pentru o perioada de cel putin 2 ani in ultimii 4 ani anteriori datei de 1 septembrie 2011, chiar daca reglementarile specifice domeniului asigurarilor nu prevedeau inregistrarea lor in Registrul intermediarilor;

Aveti atat inregistrarea ca intermediar, cat si vechimea necesara.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reclamatie csa irina_trusca irina_trusca Buna ziua, Puteti sa-mi spuneti in cat timp ar trebui sa primesc un raspuns de la Comisia de Supraveghere a Asigurarilor referitor la o reclamatie? Aveti ... (vezi toată discuția)
Calificare csa si pt activitate temporara (ex, incheiere asigurari sanatate /2012)? dona77 dona77 Legat de subiectul asigurarilor de sanatate mult dezbatut, as mai avea de clarificat problema principala semnalata de CSA (Comisia de Supraveghere a ... (vezi toată discuția)
Asistent broker in asigurari sebirelli sebirelli Buna ziua. Vreau sa devin asistent broker in asigurari. Am ceva experienta ca agent. Va rog sa-mi recomandati cu ce societate broker sa colaborez si cu care nu ... (vezi toată discuția)