Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Ref.ord.9/2012 CSA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Ref.ord.9/2012 CSA

Sunt broker senior la Campion Broker, cu cod RAF 17028 in registrul intermediarilor
din iulie 2007.
Voi fi obligat sa urmez cursul de calificare profesionala prevazut la art.1 sau ma pot
prevala de exceptia stipulata la art.3, alin.2 al ord.9 CSA/2012 ?
Sunt aplicabile ambele prevederi ale Al.2:

(2) Se excepteaza de la prevederile alin. (1):
a) persoanele inregistrate in Registrul intermediarilor anterior datei de 1 septembrie 2011;
b) toate celelalte persoane care au avut una dintre calitatile prevazute la art. 2 pentru o perioada de cel putin 2 ani in ultimii 4 ani anteriori datei de 1 septembrie 2011, chiar daca reglementarile specifice domeniului asigurarilor nu prevedeau inregistrarea lor in Registrul intermediarilor;

Aveti atat inregistrarea ca intermediar, cat si vechimea necesara.