Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... anularea mutatiei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

anularea mutatiei

Am cumparat o casa, si o persoana are mutatie la adresa respectiva dar nu mai locuieste acolo de ceva vreme. Cum sa fac sa-i anulez mutatia?
Nu ati precizat concret daca persoana respectiva detine adresa precizata in documentele de identitate
In primul rand, "luarea in spatiu" in baza careia se obtine o viza de flotant, este o forma de comodat, si nu un contrat de inchiere in care sa fie prevazut un termen referitor la perioada de valabiliate.
Singurul drept ce se poate naste este acela de a locui la adresa din buletin, transmitandu-se posesia locuintei.
In calitatea de proprietar puteti sa solicitati verbal ca acesta sa isi schimbe adresa din buletin, in cazul mentionat cand persoana in cauza nici nu locuieste efectiv,este necesar sa formulati actiune in instanta
Puteti solicita pe calea actiunii in evacuare introdusa in instanta, in urma obtinerii sentintei evacuarea respectivului, proces pe care nu are sanse sa il castige datorita faptului ca nu exista nicio obligatie din partea dumneavoastra fata de acesta, doar daca ar fi avut un contract .