Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Care sunt mijloacele materiale de proba ce se ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Care sunt mijloacele materiale de proba ce se administreaza in cazul unui accident de circulatie cu victime omenesti

Buna ziua,

Puteti sa imi comunicati va rog la ce se refera concret intreabarea din subiect?
Eu personal ma gandesc la procedura in sine pe care trebuie sa o respectam ( ex: sa nu mutam pozitia masinii, sa transportam victimele la spital etc...? )

Multumesc anticipat!
Codul de procedura penala
Mijloacele materiale de proba

Art. 94: Obiectele ca mijloc de proba

(1) Obiectele care contin sau poarta o urma a faptei savarsite, precum si orice alte obiecte care pot servi la aflarea adevarului, sunt mijloace materiale de proba.

Art. 95. Corpuri delicte

Sunt de asemenea mijloace materiale de proba obiectele care au fost folosite sau au fost destinate sa serveasca la savarsirea unei infractiuni, precum si obiectele care sunt produsul infractiunii.

Intra si urmatoarele : procesul verbal de constatare, declaratiile partilor implicate si ale martorilor oculari, schita, fotografiile judiciare,?
Intra si acestea.
Nu va suparati, ati deschis 3 intrebari care vizeaza o singura intamplare.
De ce nu ati povestit speta intr-un singur loc pentru ca mai apoi sa formulati toate intrebarile?
Intra, dar nu sunt mijloace materiale de proba asa cum ati adresat intrebarea.