Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodie comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodie comuna

buna ziua
asi dori sa stiu daca se poate ca in urma unui divort sa se stabileasca custodia comuna asupra copiilor acestia sa ramana in locuinta care sa devina proprietatea unui copil de 12 ani sa fie ingrijiti de ambii parinti cu drepturi egale , fara clauze de pensii de intretinere urmand ca in cayul nerespectarii intelegerii de catre unul din parinti sa se redeschida dreptul la custodie sau la intretinere
Daca va intelegeti pt " custodie " comuna, in caz de neintelegere..partea cu pensia o inteleg, dar cu custodia, ce ati dori ?

Da, va puteti intelege si divorta la notar. Autoritatea parinteasca va fi exercitata de ambii parinti, minorul va locui cu parintele x sau y sau amandoi in locuinta de care vb, parintele cu care nu locuieste copilul va contribui in natura la cresterea lui, programul de vizita va fi liber in interesul copilului etc. Toate astea le puneti pe hartie la notar.
Daca veti intampina greutati mai tarziu, puteti deschide actiune in instanta pt ce anume doriti.. pensie, sa exercitati singur autoritatea parinteasca, sa schimbati domiciliul copilului.. sau ce altceva doriti
va puteti intelege lqa notar, cum spune colega sau prin instanta ( acord prealbil negociat prin avocati , mediator) la pensia de intretinere nu se poate renunta este dreptul copilului ci doar sa va intelegeti sa fie prestata in natura