Forum Discuţii juridice Executare silită urgent,evacuare imobil in lipsa
Discuție deschisă în Executare silită

urgent,evacuare imobil in lipsa

buna seara,va rog sa ma ajutati cu un sfat, am un var care a pierdut un apartament la licitatie. A primit somatie de evacuare, cu data si ora la care trebuie sa fie prezent la apartament pt a-l preda. Insa la data respectiva el nu este in tara, iar executorul a zis ca trebuie sa fie acolo sau il aduc ei legat. Mentionez ca in apart respectiv nu locuieste nimeni de mai bine de 15 ani si sunt depozitate cateva bunuri. Cum anume se poate proceda? Sparge executorul cu politia usa? Poate intra in incapere fara vechiul proprietar? Va multumesc
Executorul impreuna cu politia si un lacatus,intra in casa elibereaza imobilul de ceea ce e in interior si preda imobilul noului proprietar.
am inteles de la o cunostinta ca daca vechiul proprietar nu se conformeaza fiind pt2 saptamani plecat trebuie deschis dosar de evacuare si ceruta autorizarea patrunderii in incapere?
De vreme ce a fost somat sa predea imobiliul probabil ca executorul a obtinut deja autorizarea instantei pentru patrunderea in incaperi si poate evacua si in lipsa debitorul respectiv. Cel mai bine verificati pe saitul judecatoriei de la locul situarii imobilului sa vedeti despre ce este vorba.