Forum Discuţii juridice Executare silită Aplicarea sigiliului in cazul unui imobil
Discuție deschisă în Executare silită

Aplicarea sigiliului in cazul unui imobil

Buna ziua.Am nevoie de cateva lamuriri de la dumneavoastra.
In cazul executarii silite ce are ca obiect predarea unui bun imobil, respectiv o casa, dupa evacuarea debitorului din imobil, cum se va sigila efectiv usa locuintei pentru a se sti ca s-a realizat executarea silita iar debitorul nu mai are dreptul de a patrunde in acel imobil?
In situatia in care debitorul nu este prezent, (nu a dat curs somatiei cu termen de 5 zile), executorul are dreptul sa sparga usa pentru a patrunde in imobil in prezenta unui ofiter de politie, in conformitate cu art. 412 C.proc.civ, nu?
Mentionez ca imobilul este in prezent proprietatea unui societati de leasing, contractul incheiat cu debitorul fiind anterior reziliat ca urmare a neachitarii ratelor de leasing.
Va multumesc.
Pentru ce sa se sigileze usa imobilului?:):):) Mai ales daca se va intra "spargandu-se acea usa..."
Executorul va incheia un proces-verbal cu privire la situatia de fapt iar imobilul se va preda "proprietarului".
Mai departe proprietarul se va ocupa sa schimbe yala, sa repare usa, eventual...
Daca debitorul va patrunde ulterior in imobil, va savarsi o infractiune...violare de domiciliu, tulburare de posesie...dupa caz.