Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... taxa de timbru
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

taxa de timbru

Va rog frumos sa-mi spuneti care este marimea taxei de timbru pe cate ar trebui sa o platesc in cazul unui recurs pe care il fac pentru atacarea unei Incheieri de sedinta prin care s-a decis suspendarea in conditiile art 244 .1 cod civil.
Stimată doamnă,

Cererea de repunere pe rol în cazul suspendării pe art.244 alin 1 Cod procedură civilă este netaxabilă.

Taxabilă este, conform Art. 3 lit. ș din Legea 146/1997, doar repunerea în cazul suspendării din culpa părții.

Cu stimă

:)ERATÃ!

Sorry, abia acum văd că întrebați de recurs la suspendare, ultima dată taxarea era prevăzută de art. 11 alin 2 din Legea 146, respectiv suma de 4 lei.

Cu stimă.

andreigrigoriu, moderator
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc si in special pentru precizarile suplimentare