Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA VIES
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

VIES

In cat timp de la depunerea cererii pentru inregistrarea in Registrul Operatorilor Intracomunitari (formularul 095) se activeaza codul wies pt a putea opera cu colaboratorii europeni?
O stimata functionara de la finante mi-a spus ca acesta se activeaza imediat dupa depunerea cererii, ceea ce m-a bucurat foarte mult, acum aflu din surse mai putin autorizate ca dureaza de la 5 la 30 de zile!!
Care este adevarul?
Va multumesc foarte mult
Cu respect
interesant nu stiam ca dureaza asa mult,
..dar chiar dureaza sau nu?
Pentru contribuabilii inregistrati deja in scopuri de TVA si care solicita inscrierea in ROI, procedura de aprobare/respingere a cererii de inscriere se aplica de indata de catre organul fiscal competent.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Va multumesc.acesta este raspunsul pe care il asteptam, eu plec noaptea asta in Germania dupa o masina de transport marfuri (cu procura) iar patronul tot maine depune cerere pt inregistrarea in ROI, sper sa ma intersectez cu codul vies in Germania precum o racheta cu o antiracheta, va multumesc inca odata
Aveti grija mare...Sa fiti inscrisi in R.O.I. in momentul achizitiei marfurilor.

Potrivit prevederilor art. 219 indice 2 din Codul de Procedura Fiscala, efectuarea de operatiuni intracomunitare de catre persoanele care au obligatia inscrierii in ROI fara a fi inscrise, conform legii, in acest registru, constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 1.000 la 5.000 lei.

Drum bun va doresc :)!