Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Ocolirea inregistrarii in Registrul Operatorilor ...
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Ocolirea inregistrarii in Registrul Operatorilor Intracomunitari

Buna ziua, doresc sa achizitionez cateva stocuri cu marfa ( materiale textile ) din Germania, cu valoare mai mica de 2000 de euro. Exista vreo modalitate prin care as putea sa ocolesc inscrierea in ROI? ( pentru ca deocamdata vreau sa vad marfa, sa testez piata, si consider inutila alergatura si timpul de asteptare).

Mentionez ca am o S.R.L. inregistrata ca platitor de TVA.
thebodo, utilizator
Cod procedura fiscala:

"Art. 219^2 Contravenţii şi sancţiuni la regimul «Registrului operatorilor intracomunitari»

(1) Constituie contravenţie efectuarea de operaţiuni intracomunitare de către persoanele care au obligaţia înscrierii în Registrul operatorilor intracomunitari fără a fi înscrise, conform legii, în acest registru.

(2) Contravenţia pentru fapta prevăzută la alin. (1) se sancţionează cu amendă de la 1.000 lei la 5.000 lei."

In afara de acest lucru
"Atentie! Persoanele care nu figurează în Registrul operatorilor intracomunitari nu au un cod valabil de TVA pentru operatiuni intracomunitare, chiar daca acestea sunt înregistrate în scopuri de TVA."

Puteti sa va radiati oricand, daca depuneti D095.