Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA achizitie intracomunitara
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

achizitie intracomunitara

Buna ziua,
Am o societate neplatitoare de tva, maine depun actele pentru a deveni platitoare de tva. Societatea achizitioneaza pe 01 august primul transport de marfa din Italia.
Cu ce acte pot aduce marfa, deoarece doresc ca factura sa fie emisa dupa obtinerea certificatului de inregistrare in scopuri de tva, respectiv intracomunitarul ca sa beneficieze de taxare inversa.
Solutionarea cererii se efectueaza in termen de 10 zile calendaristice. Potrivit prevederilor art. 219 indice 2 din Codul de Procedura Fiscala, efectuarea de operatiuni intracomunitare de catre persoanele care au obligatia inscrierii in ROI fara a fi inscrise, conform legii, in acest registru, constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 1.000 la 5.000 lei.