Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... refuz eliberare adeverinta salariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

refuz eliberare adeverinta salariat

buna ziua,

am solicitat prin email catre secretariat si patronul firmei, o adeverinta de salariat ce-mi era necesara la medic astazi. mi s-a cerut de catre medic adeverinta de salariat din ziua in care ma prezint la cabinet. asadar am solicitat-o azi dimineata la firma si nu mi s-a dat. datorita acestui fapt eu am pierdut o programare la medicul specialist. ce pot face in acest caz??? cum pot obtine aceasta adeverinta??? multumesc!
Din cate stiu eu,adeverinta se solicita de catre medicul de familie ce elibereaza trimitere catre medicul specialist.Banuiesc ca nu ati aflat astazi ca aveti programare la medicul specialist.Angajatorul va va elibera adeverinta,dar ganditi-va ca poate nu avea cine sa v-o semneze.Asa ca sa fim rezonabili,daca ati solicitat un document in ultima clipa va asumati unele riscuri.

simonaoprica a scris:

Din cate stiu eu,adeverinta se solicita de catre medicul de familie ce elibereaza trimitere catre medicul specialist.Banuiesc ca nu ati aflat astazi ca aveti programare la medicul specialist.Angajatorul va va elibera adeverinta,dar ganditi-va ca poate nu avea cine sa v-o semneze.Asa ca sa fim rezonabili,daca ati solicitat un document in ultima clipa va asumati unele riscuri.

va rog sa cititi cu atentie:"mi s-a cerut de catre medic adeverinta de salariat din ziua in care ma prezint la cabinet. asadar am solicitat-o azi dimineata la firma si nu mi s-a dat." cine credeti ca-mi elibera ieri o adeverinta cu data de azi???? adeverinta se solicita de medic pacientului, nu altcumva. cel putin asa mi s-a cerut.
ma poate ajuta cineva????

1. Normele de aplicare a OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate precizeaza:

Art. 38. - (1) Plãtitorii de indemnizaţii de asigurãri sociale de sãnãtate au obligaţia sã elibereze asiguratului adeverinţe din care sã rezulte numãrul de zile de concediu medical pentru incapacitate temporarã de muncã avute în ultimele 12 luni, în vederea acordãrii certificatelor de concediu medical.

2. - Daca angajatporul refuza sa va elibereze adeverinta ca adresati cu o sesizare la ITM care il poate amenda si poate dispune ca masura sa va elibereze adeverinta.
- De asemenea va puteti adresa instantei de judecata pentru a cere sa fiti despagubita pentru pierderile suferite.
tudorvaleriu a scris:

1. Normele de aplicare a OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate precizeaza:

Art. 38. - (1) Plãtitorii de indemnizaţii de asigurãri sociale de sãnãtate au obligaţia sã elibereze asiguratului adeverinţe din care sã rezulte numãrul de zile de concediu medical pentru incapacitate temporarã de muncã avute în ultimele 12 luni, în vederea acordãrii certificatelor de concediu medical.

2. - Daca angajatporul refuza sa va elibereze adeverinta ca adresati cu o sesizare la ITM care il poate amenda si poate dispune ca masura sa va elibereze adeverinta.
- De asemenea va puteti adresa instantei de judecata pentru a cere sa fiti despagubita pentru pierderile suferite.

va multumesc mult!