Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pt angajare la taxi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pt angajare la taxi

m-am eliberat de 2 ani din penitenciar unde am executat fractia 2/3 din 10 ani ... si as dorii sa-mi deschid SRL sa practic taximetria, dar nu stiu daca am dreptul din cauza cazierului judiciar ca am inteles ca asta se cere si la atestat-ul de taximetrist, dar si cand deschizi un SRL ... multumesc!
Cum se obtine un atestat taxi necesar pentru a deveni taximetrist?
[ link extern ]

Depinde ce scrie in cazierul dvs ... consider ca daca ati fost condamnat pentru infractiuni care va fac incompatibil cu exercitarea profesiei de taximetrist , atunci nu cred ca veti obtine atestatul respectiv.
am fost condamnat pt lg.143/2000
Legea nr 143/2000 privind combaterea traficului si consumului ilicit de droguri ... :hm:

Parerea mea este ca puteti obtine un astfel de atestat , chiar daca ati fost condamnata in baza acestei legi ... raman la ideea ca infractiunile care pot duce la neacordarea atestatului pot fi cele care au o stransa legatura cu conducerea pe drumurile publice.
multumesc frumos pt raspuns