Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie pt cresterea copilului in varsta de pana ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie pt cresterea copilului in varsta de pana la 2ani

Buna seara!
Am o mare nelamurire si va rog sa va exprimati parerea.
Am lucrat cu carte de munca in ultimele 12 luni inainte de a naste.In paralel cu slujba mea,eu desfasuram si activitatea de agent de asigurare.Pot sa primesc indemnizatie(85% din salariu)si sa desfasor in continuare activitatea de agent de asigurare pt care primesc comision si platesc impozit 16%?
Va multumesc
In perioada concediului pentru cresterea copilului nu puteti sa realizati venituri profesionale supuse impozitului pe profit, deci nu puteti sa mai continuati activitatea de agent de asigurare.
Insa, pot sa va zic ca aceste venituri din asigurari realizate in ultimele 12 luni anterioare nasterii sunt considerate venituri profesionale supuse impozitului pe profit si sunt luate in calcul la stabilirea indemnizatiei.
Plata indemnizatiei prevazute de OUG nr.148/2005, se suspenda incepand cu ziua urmatoare celei in care beneficiarul realizeaza venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare.