Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proprietarii garsonierei unde locuiesc nu vor sa imi ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proprietarii garsonierei unde locuiesc nu vor sa imi restutie garantia

Buna seara! As avea si eu o intrebare si m-as bucura tare mult daca m-ati putea ajuta! Locuiesc in prezent intr-o garsoniera de aproximativ 8 luni de zile, inainte de a ma muta aici am semnat un contract la o agentie pentru a locui aici pe o perioada de un an, acum as dori sa ma mut de aici deoarece nu imi mai permit sa platesc suma care imi este ceruta iar proprietarul nu doreste sa imi restitue garantia pe care i-am acordat-o inainte de a ma muta aici, doar ca in contract nu este specificata nici o caluza cum ca eu nu imi primesc garantia daca nu respect aceasta perioada de sedere de un an! Cu toate ca eu am si gasit pe cineva care sa locuiasca aici si care sa ofere si o suma chiar mai mare si care este dispusa sa ii ofere la randul ei garantia necesara! As putea sa reziliez contractul in vreun fel?
Multumesc anticipat!
Precizati ca detineti contract de locatiune negociat si asumat cu locatorul
Rezilerea contractului poate fi realizata in conformitate cu clauzele reciproc negociate si asumate
De regula,,intentia pentru rezilierea contractului se notifica locatorului cu cu termen de 30 de zile -daca in contract nu este negociat si asumat alt termen