Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Intretinerea la bloc pt un copil
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Intretinerea la bloc pt un copil

As dori sa stiu daca un bebelus nu are facilitati la intretinere? Trebuie sa plateasca intretinerea cat un adult? Nu mi se pare normal si corect pentru ca el nu consuma ca un adult...
Asta ar insemna la un ap de 2 camere 4 pers sa vina intretinerea 80 de lei la ce spui tu acolo :) si ea defapt vine 320 ron ;) deci fa un calcul mai amanuntit si curentul electric se plateste separat ;)nu are legatura cu intretinerea. k pe langa astea se platesc femeia de servici si toate facilitatile blocului. In fine eram doar curioasa pt k nu consuma un copil cat un adult mai ales in ziua de azi. knd exista atatea avantaje...
irinukiry, utilizator
Pai pe langa aceste cheltuieli se plateste si consumul de apa si, cand e cazul, caldura, dar si cheltuielile care se repartizeaza pe cota-parte indiviza.
Am spus curentul electric referindu-ma la cel consumat pe partile comune, nu cel consumat in apartamentul propriu.

:offtopic:Va rog sa folositi o adresare politicoasa, nu ne tutuim.

In fine eram doar curioasa pt k nu consuma un copil cat un adult mai ales in ziua de azi. knd exista atatea avantaje...

In ziua de azi knd (cand) exista atatea avantaje la ce va referiti, bona filipineza sau un wc pentru bebelusi si nu se mai folosesc pampersii?
Aveti idee cati pempersi se schimba la un bebelusi si cat ocupa intr-o punga de gunoi?
Daca spuneati de un batran atunci va intelegeam dar asa.....
Si mai vedeti odata listele de plata, ca intretinerea pentru o persoana este de 15-20 lei cum a spus @elga50
ContSters241232, utilizator
irinukiry a scris:

Asta ar insemna la un ap de 2 camere 4 pers sa vina intretinerea 80 de lei la ce spui tu acolo si ea defapt vine 320 ron

In cazul in care nu va convine contorizarea comuna si repartizarea cheltuielilor pe numarul de persoane prezente in locuinta puteti alege si contorizarea separata sau prin repartitoare cu conditia ca toti locatarii sa fie de acord cu modificarile de bransament si retea
in aceste cazuri veti plati cat ati consumat si eventual diferenta dintre suma consumurilor si indexurile contorului central va fi impartit in functie de numarul de persoane prezente ce se va adauga la consumul efectiv
daca faceti o evaluare corecta veti constata ca in cazul unei persoane in varsta care se poate autointretine consumurile sunt mult mai mici decat in cazul unui copil mic.
intr-adevar nici copilul nici cainele nu gateste dar cel din urma nu este spalat de 5-6 ori pe zi, nu se prepara mancare calda special pentru el si nu aprinde lumina nici in casa scarilor ori in holul sau debaraua locuintei
pentru reducerea consumului de curent in holuri si case de scari va recomand atasarea intrerupatoarelor cu senzori la corpurile de iluminat, concret veti obtine scaderea la o treime a consumului
buna ziua,
Din pacate legea nu face diferenta intre bebelusi sau adulti. Legea vorbeste de persoane. Iar cheltuielile pentru o persoana sunt:
- gaze,
- salubritate (aruncatul gunoiului),
- lumina consumata pe casa scarii si la lift.
Atat.
Restul cheltuielilor sunt contorizate (apă rece, caldă), căldură, precum și cheltuieli pe cote părti indivize(plata salarii, intretinere ascensor), si pe beneficiar.
Concluzionand cheltuielile pentru 1 persoana sunt intre 15 -20 lei pe luna, nu mai mult.

Ceea ce creste pretul intretinerii este apa care 1MC apă rece este 5,9 lei, iar unul de apă caldă , in functie de anotimp, este inte 10,9 lei pana la 15 lei.

Toate acestea adunate dau acea suma de 300 - 400 lei asta in sezonul rece. Daca aceasta este suma si pentru aceasta perioada ceva nu este ok in calculul cotelor de intretinere si atunci ar trebui sa cereti explicatii.
Multa bafta.