Forum Discuţii juridice Executare silită proprire fisc
Discuție deschisă în Executare silită

proprire fisc

buna ziua. am si eu o intrebare. m-am dus azi la banca sa imi ridic salariul d epe card si am vazut ca am minus 2500 de lei. am intrebat la banca si mi sa spus ca am contul blocat de catre fisc si pana la recuperarea intregii sume nu se poate debloca contul. e legal sa imi opreasca salariul 3 luni la rand? ce trebuie sa fac in situatzia asta? care sunt metodele in care pot actziona ?
Teoretic ar fi trebuie sa primiti o decizie de impunere, o somatie de executare silita (art. 145 Cod procedura fiscala). Conform art. 149 alin. 4 Cod procedura fiscala cuantumul popririi nu poate fi mai mare decat reglementarile Codului de procedura civila (art. 409) in materia executarii silite prin poprire, respectiv 1/3 din veniturile salariale.
Mai jos aveti raspunsuri la un caz similar:
www.avocatnet.ro/content/for...
www.avocatnet.ro/content/art...
Lucian Huzum, Consilier juridic