Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Tert sustinator pentru asociati
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Tert sustinator pentru asociati

Buna ziua,
As dori sa ma lamureasca cineva cu urmatorul lucru:
In cadrul unei proeceduri de achizitie publica, daca unul din ofertanti este un grup de operatori ( o asociere de mai multe societati ) se pot folosi sustineri pentru capacitatea tehnica (personal si echipamente) din partea mai multor operatori. Ca sa fiu mai clar, in cadrul acestei asocieri, 2 sau 3 mebri pot fi sustinuti fiecare de cate o alta societate?
Multumesc,
Subscriu opiniilor d.lui Faneli.

Ca un sfat suplimentar, evitati astfel de combinatii in general, pentru ca sunt predispuse la decizii interpretabile si descalificare. Mai ales in situatia in care 5 societati asociate mai au nevoie si de sustinere de la terti pe mai multe criterii.
Va multumesc frumos pentru raspunsuri.