Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Motocicleta cumparata si depistata apoi ca fiind ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Motocicleta cumparata si depistata apoi ca fiind furata - ce este de facut ???

Buna seara , problema mea este urmatoarea : am cumparat anul trecut pe data de 17 iunie 2011, intr`o Duminica o motocicleta marca Kawasaki de la cineva din Suceava, motocicleta era adusa din Anglia.Peste cateva zile, cand m am dus cu ea la RAR sa o inmatriculez pe numele meu, ea fiind cu numere de Anglia, am avut surpriza ca acestia au depistat`o ca fiind furata. Precizez ca proprietarul mi`a dat la ea doua randuri de chei originale cu doua telecomenzi de alarma (la alarma aveam si factura cu garantie din Anglia ca acolo a fost montata), carte service , manualul motocicletei , facturi cu revizii si multe altele si la acte mi a dat doar o bucatica (partea a zecea din certificatul de Anglia daca stiti unde e trecut noul proprietar) si mi a spus ca atunci cand a luat`o de la ala din Anglia a ramas sa ii trimita restul de acte dupa ce o radiaza si nu i a mai trimis nimica, deci nici un motiv sa cred ca e furata. La RAR nu aparea furata in baza de date interpol ci doar la politia din Anglia sau ceva de genu. Au venit domnii de la politie, mi-au retinut motocicleta, vineri se intampla asta , si ramanand ca Luni sa o iau de la RAR si sa ma duc direct cu ea la politie. Acestia pe moment au spus ca: vina cu ea ii facem cateva poze apoi iti dam nr rosii sa poti circula cu ea pana se lamureste cazul , dar de unde, cand am fost la ei Luni m`au pus sa dau o declaratie care consta in : de unde am luat motocicleta, de la cine, cati bani deci intr`un cuvant care au fost etapele cumpararii, cum a fost procedeul apoi au spus ca motocicleta ramane la ei si sa semnez eu un proces de predare catre ei (politia). Am fost apoi cu avocatul la politie si acestia primise raspuns ca defapt motocicleta nu este furata ci este neintelegere contractuala, adica primul proprietar al motocicletei a vandut`o unui alt englez cu contract de vanzare cumparare, dar ca s au inteles la bani ca acesta sa ii dea dupa o saptamana doua trei un exemplu si acesta nu i a mai dat toti banii si primul proprietar s`ar fi dus la politie si de asta ar fi aparut cu probleme la astia din Romania. Al doilea proprietar englez ar fi vandut`o la acesta din romania si acesta mi a vandut`o mie. Vorba de furt eu spun ca nu este , asa spunea si avocatul problema pe atunci fiind: motocicleta imi era retinuta prin proces verbal de predare si acestia asteptau un raspuns de la aia din Anglia prin intermediul Interpolului. A facut avocatul cerere la procuratura in perioada aceea si m am dus eu si m am mai interesat ca acesta a plecat in concediu si atunci imi spuneau ca nu are cine sa vada cererea ca procurorul e plecat in concediu pana in august ca atata timp cat dosarul este inca la politie in cercetare tot nu pot sa mi dea custodia motocicletei. Intr`un final mi`au dat motocicleta in custodie , o luna a stat la ei de pe 21 iunie pana pe 21 iulie 2011 ceva de genul, deci se rezolvase o parte din problema , dar acuma , de 1 an de zile de cand a trecut, eu tot nu pot sa circul cu ea, am semnat un proces verbal de primire in care mi`am luat angajamentul ca nu pot sa o dezmembrez, vand , instrainez sau sa circul cu ea pe drumurile publice. Deci eu am investit bani in ea si nu pot sa beneficiez de acel lucru. Ce as putea face ?? Ca tot sun la politie si imi spun ca nu au primit raspuns de la interpol. ca o sa mai trimita o cerere si tot asa de 1 an de zile incoace. Sper ca intelegeti ce am scris aici, si orice sfat e bine venit. Va multumesc o seara buna. Daca nu am postat unde trebuie rog moderatorul sa mute topicul . Imi cer scuze
andreyutzu_25, utilizator
Teoretic nu aveti ce face mai mult decat sa formulati o cerere scrisa adresata inspectorului sef al organului de politie prin care sa cereti lamuriri si explicatii asupra situatiei dvs. Incercati si asa poate vi se va da un raspuns.
eu as face la prim-procuror o adresa prin care sa solicit urgentarea solutionarii dosarului de urmarire penala
Da lucian huzum, acesta ar fi urmatorul pas, asta ma gandeam si eu, problema e ca macar de as putea sa circul cu ea pana la lamurirea cazului , asa stau cu ea in garaj si nu fac nimica. Va multumesc pentru timpul acordat. Stima
andreyutzu_25, utilizator
Pai la prim procuror am facut cerere, nu eu avocatul si mi a restituit motocicleta in custodie, asta anul trecut o facuse pe la sfarsitul lui iunie si pe la sfarsitul lui iulie mi au dat`o inapoi, dar dosarul nu se afla la politie acuma ??? Pot face si la procuror nu este problema. Multumesc vladfesan pentru timpul acordat. Daca mai puteti sa ma ajutati cu sfaturi , oricare e bine venit, , as fi foarte recunoscator. Stima. Aaa si inca un lucru imi spusese cineva de o lege ca fiind cumparator de buna credinta ar trebui sa pot sa beneficiez de inmatricularea ei pana la sfarsitul anchetei , uitati si articolul Art. 21. – (1) Autovehiculul, tramvaiul, remorca sau mopedul ce nu poate fi identificat din cauza lipsei, alterării sau distrugerii elementelor de identificare poansonate sau ştanţate de constructor, precum şi autovehiculul sau remorca asamblate din piese ce nu pot fi identificate sau cele pentru care nu se poate stabili identitatea unuia sau mai multor deţinători ori proprietari succesivi nu pot fi omologate în vederea admiterii în circulaţia pe drumurile publice. Se exceptează autovehiculul şi remorca pentru care poliţia poate stabili provenienţa legală a acestora.
(2) Autovehiculele şi remorcile reclamate ca fiind furate în România sau în străinătate şi date în urmărire de Inspectoratul General al Poliţiei Române nu se înmatriculează.
(3) Fac excepţie de la prevederile alin. (2) autovehiculele şi remorcile pentru care organul de urmărire penală a emis o dispoziţie prin care se permite înmatricularea până la finalizarea cercetărilor, caz în care în certificatul de înmatriculare şi în cartea de identitate a vehiculului se înscrie menţiunea „Autovehicul declarat furat din (ţară) la data de ....... .“.
(4) Circulaţia vehiculelor prevăzute la alin. (3) este permisă doar pe teritoriul României.
Precizez ca motocicleta mea nu este inmatriculata pe Romania , si nu intregul certificat de Anglia , cum am precizat si mai sus. Stima