Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Intabulari fara copie legalizata dupa titlul de ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Intabulari fara copie legalizata dupa titlul de proprietate

Buna ziua ! Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare :

Cum pot intabula un teren si un spatiu comercial in cazul cind nu am copie legalizata de pe TItlul de Proprietate al vinzatorului acesta nemaifiind in tara si din anul 1999 cind s-a perfectat contractul de vinzare cumparare si nici nu sunt sanse sa gasesc fostul proprietar.
---- de la oficiul de cadastru nu pot ridica duplicatul acestui act pentru ca nu are cine sa-mi dea procura , plus multe documente pe care nu am cum sa le obtin.
----- si mai intreb daca Oficiul detine duplicatul Titlului de ce nu-mi fac intabularea?
------- va intreb pe cei mai cunoscatori , este o birocratie generalizata in institutiile statului?
Va multumesc mult pentru raspunsuri !
Actul dvs de proprietate este contractul de vanzare cumparare in baza caruia trebuie sa intabulati terenul. Nu aveti nevoie de titlu de proprietate deoarece la instrainarea terenului nu este obligatoriu ca proprietarul sa va dea titlul de proprietate, acela este actul lui, nu al dumneavoastra. Daca proprietarul detine mai multe suprafete de teren inscrise in acelasi titlu, la vanzarea unei suprafete, ca in cazul dvs , daca v-ar da titlul de proprietate, el cu ce ar mai face dovada ca are si alte imobile ?????
Aţi solicitat întabularea dreptului d-voastră de proprietate , la OCPI?Aveţi contractul de vânzare cumpărare, care arată dreptul d-voastră şi care se va înscrie(se va întabula) în C.F. împotriva vechiului proprietar, din a cărui C.F se va înscrie scoaterea acestor proprietăţi vândute către d-voastră. Se face o cerere de înscriere, la care anexaţi copia legalizată a contractului d-voastră şi chitanţa prin care aţi achitat tariful necesar acestei operaţiuni.
Nu aveţi nevoie de actul de proprietate al vânzătorului, care se află deja întabulat.