Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... accident in care tot pagubitul plateste
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

accident in care tot pagubitul plateste

AM FOST IMPLICAT INTR-UN ACCIDENT ,CINEVA A VRUT SA INTRE IN DEPASIRE NU A AVUT TIMP SI A INTRAT IN SPATELE MEU . POLITIA LA SANCTIONAT PE VINOVAT DAR ACESTA NU A VRUT SA-MI DEA POLITA RCA PENTRU REPARATII. CE POT FACE IN ACESTE CONDITII?
Daca exista act din care sa rezulta vinovatia celeilalte persoane implicate in accident, verificati si site-ul www.1asig.ro daca are asigurare RCA valabila la data accidentului. Ulterior va veti adresa societatii care a emis contractul pentru a recupera prejudiciile produse din culpa asiguratului acestei firme de asigurari.
Aveti posibilitate sa va adresati cu o plangere organului de urmarire penala sau procurorului privind savarsirea infractiunii de Distrugere prevazuta de art 217 cod penal si sa va constituiti si parte civila in proces.
Sau puteti sa va adresati instantei de judecata pentru recuperarea prejudiciului produs, conform art 998-999 cod civil.