Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... O PERSOANA 2 JOBURI
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

O PERSOANA 2 JOBURI

buna ziua ,
sunt angajata cu contract de munca la o societate privata si lucrez 8 ore pe zi.
In acelasi timp pot fi asistent personal sotului meu (handicap grav)?
Asistentul personal se angaaajeaza cu contract de munca la primarie.
multumesc!!!

Potrivit art.35 C.mun., orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea, cu exceptia situatiilor in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

Contractul individual de munca al asistentului personal se incheie cu primaria localitatii de domiciliu sau resedinta a persoanei cu handicap grav,
multumesc pentru raspuns.