Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ASISTENT PERSONAL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ASISTENT PERSONAL

Buna ziua !
Mama unui copil cu handicap grav care este angajata ca si asistent personal al copilului in cadrul unei primarii, poate avea un alt contract de munca cu timp partial la o societate ? Mama copilului poate presta servicii din activitati independente ? Va multumesc !
Potrivit art.35 C.mun., orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea, cu exceptia situatiilor in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.
Multumesc ! Daca este angajata ca asistent personal in cadrul unei primarii, cred ca poate fi angajata la o societate privata cu contract de munca cu timp partial, in functia de contabil, Este corect ? Multumesc !
Este corect.
Multumesc mult !