Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul de odihna

Buna ziua.Am si eu o problema pentru solutionarea careia am nevoie de sfatul dumneavoastra.Am fost in concediul pentru cresterea copilului pana la inceputul anului 2012 .La intoarcere mi s-a comunicat ca mai am 15 zile restante din concediul de odihna din anul anterior intrarii in prenatal ,adica din 2009 pe care le-am efectuat in iunie 2012.Problema este ca mi s-a spus ca pana in 2013 un mai beneficiez de nici o zi din concediul de odihna pe 2012 ceea ce nu mi se pare legal.As dori sa imi spuneti daca pot beneficia in acest an de zile din concediul de odihna aferent lui 2012 precizand si legislatia subiacenta. Multumesc anticipat
Da, aveti dreptul de a beneficia de CO aferent perioadei lucrate in 2012 .. este o anomalie sustinerea angajatorului ca nu mai aveti dreptul la CO in 2012 ...

Potrivit art. 145 alin. (2) din Codul muncii republicat, durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul individual de munca cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.
@magda76,

Lucrati in dom.bugetar?Pentru bugetari exista o prevedere ....art5(2)HG250/1992:
(2) În cazul în care perioadele de concedii medicale şi de concedii fără plată prevăzute la art. 25 alin. (3), însumate, au fost de 12 luni sau mai mari şi s-au întins pe 2 sau mai mulţi ani calendaristici consecutivi, salariaţii au dreptul la un singur concediu de odihnă, acordat în anul reînceperii activităţii, în măsura în care nu a fost efectuat în anul în care s-a ivit lipsa de la serviciu pentru motivele prevăzute la alin. (1).

Dar,nu se refera la ccc cu toate ca este tot o absenta care s-a intins pe 2 ani interpretarea ar fi ca daca nu ati beneficiat de co in 2010si 2011,in 2012 la revenire in activitate veti efectua un singur co in contul co neefectuat.urmand ca co aferent lui 2012 sa-l efectuati in 2013. In opinia mea co restant de pe 2009 nu se mai putea efectua in iunie 2012.
ContSters136493, utilizator
Exista posibilitate ca un CO restant din 2009 sa se poata efectua si in 2012 ... si nu este obligatoriu ca CO aferent anului 2012 sa se efectueze in 2013 ...
Exista o prevedere asemanatoare dar ceva mai clara in ceea ce priveste ce concediu se acorda la revenirea in activitate, pt. personalul didactic din invatamant,in Ordinul 5559/2011:

Art. 8. - In cazul in care perioadele de concedii pentru incapacitate temporara de munca si de concedii fara plata, insumate, au fost de 12 luni sau mai mari si s-au extins pe 2 ori mai multi ani scolari/universitari consecutivi, cadrul didactic are dreptul la un singur concediu de odihna, acordat pentru anul scolar/universitar in care a reinceput activitatea, proportional cu lunile lucrate, in masura in care acesta nu a fost efectuat in anul in care a absentat de la serviciu pentru motivele mai sus mentionate

In HG250 se vorbeste in schimb despre acordarea în anul reînceperii activităţii, ,neprecizand daca este co acordat pt.anul revenirii ,de aceea se lasa loc de interpretare ,in cazul concret ,daca nu este co pt.2012,ci doar se efectueaza in 2012,si este permis doar un singur co,atunci co pe 2012 se va efectua in 2013.
ContSters136493, utilizator
Scrie undeva in mesajul initial ca lucreaza in sectoarele indicate de dvs ? .. :-/