Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort/partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort/partaj

am divortat de 1 an de zile si nu am initiat actiune de partaj.am locuit limpreuna cu fostii socri intr-un imobil aflat pe numele lor.in timpul casniciei am adus imbunatatiri considerabile locuintei (canalizare,gaze,centrala,baie,bucatarie,izolatie,garaj,etc,etc,etc).problema e ca tot ce am facut am facut cu lucratori la negru nu prin firma deci nu exista nici un act care asa dovedesca ceva.in timpul casniciei am dobandit un automobil cu banii obtinuti de mine dintr-o iesire in afara tarii timp in care salariul meu a fost folosit de fosta .in prezent masina e la mine si fosta a ramas cu tot ce am construit eu .la momentul incheierii casatoriei casa era modesta fara nici o facilitate si acum se bucura de tot confortul.mentionez ca valoarea masinii e cu mult mai mica decit valoarea investitiei.ce ma sfatuiti sa fac .eu cred ca la partaj nu prea am sanse de cistig.
Imbunatarile aduse de dvs locuintei dau nastere unui drept de creanta .
Faptul ca dvs ati adus un aport la aceste imbunatatiri poate fi probat prin orice mijloc de proba .(martori , inscrisuri , inceput de dovada scrisa )
Daca masina a fost achizitionata de dvs in timpul casatoriei , ea face parte din comunitatea matrimoniala a bunurilor , fiind bun proprietate comuna in devalmasie.Totusi , in virtutea legii , dvs aveti posibilitate a a rasturna prezumtia de contributie egala a celor doi soti la achizitia de bunuri comune prin orice mijloc de proba .
Succes
Orice suma mai mare de 250 lei trebuie dovedita cu inscrisuri.
Se dovedeste faptul imbunatatirii de catre el prin orice mijloc de proba, apoi se face expertiza pentru determinarea valorii... Desi e cam greu fara chitante si fara bonuri... macar ale bunurilor.