Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... o noua ANGAJARE.....
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

o noua ANGAJARE.....

Buna seara! Nu v-am mai scris o perioada de timp...dar uite ca am nevoie din nou de un sfat de la specialisti;) Am fost foarte multumita de colaborarea noastra anterioara si sper ca ma puteti ajuta si acum. :)iata cum stau lucrurile...........In anul 2006,iulie, am nascut si am beneficiat 2 ani de indemnizatia pentru cresterea copilului. dupa acesti 2 ani, din cauza unor probleme personale, am fost nevoita sa merg la serviciu si sa vorbesc cu seful sa pot beneficia de ajutor de somaj...lucru care s-a rezolvat cu promisiunea sa ma intorc la acea societate dupa aceasta perioada.Acum mai am de luat o singura luna acest ajutor de somaj si icepand de aici am nevoie de acel sfat de la d-voastra. Pe carnetul meu de somaj scrie ca data stabilirii dreptului de indemnizatie de somaj e 31.07.2008-31.01.2009....Voiam sa va inteb cu ce data trebiuie sa fiu angajata astfel incat sa nu apara nici o pauza pe cartea de munca:( E mai bine sa fiu angajata inca din peioada in care sunt somera...sau sa astept sa termin de luat acea indemnizatie si apoi sa fac demersurile pt. angajare?
Va multumesc mut ! :">
Puteti fi angajata incepand cu data de 31.01.2009 sau cu data de 01.02.2009.
Este posibil sa va angajati in timp ce beneficiati de indemnizatia de somaj, in acest caz persoanele carora li s-a stabilit dreptul la indemnizatia de somaj potrivit legii si care se angajeaza pentru program normal de lucru, conform prevederilor legale in vigoare, si, ca urmare a angajarii, le inceteaza plata indemnizatiei de somaj beneficiaza, din momentul angajarii pana la sfarsitul perioadei pentru care erau indreptatite sa primeasca indemnizatia de somaj, de o suma lunara, acordata din bugetul asigurarilor pentru somaj, reprezentand 30% din cuantumul indemnizatiei de somaj, stabilita si, dupa caz, reactualizata conform legii.
Pentru a nu avea nici o zi intrerupere este necesar ca data angajarii sa fie cel mai tarziu 31.01.2009.Aceasta zi nu este platita de la somaj si puteti aparea salariata.
Nu are importanta daca va angajati inainte de expirarea somajului sau imediat dupa.
Doar pentru o singura luna in care sa beneficieze de 30% este un deranj prea mare.
adelaida_07, utilizator
elis a scris:

Puteti fi angajata incepand cu data de 31.01.2009 sau cu data de 01.02.2009.
Este posibil sa va angajati in timp ce beneficiati de indemnizatia de somaj, in acest caz persoanele carora li s-a stabilit dreptul la indemnizatia de somaj potrivit legii si care se angajeaza pentru program normal de lucru, conform prevederilor legale in vigoare, si, ca urmare a angajarii, le inceteaza plata indemnizatiei de somaj beneficiaza, din momentul angajarii pana la sfarsitul perioadei pentru care erau indreptatite sa primeasca indemnizatia de somaj, de o suma lunara, acordata din bugetul asigurarilor pentru somaj, reprezentand 30% din cuantumul indemnizatiei de somaj, stabilita si, dupa caz, reactualizata conform legii.

In cazul angajarii la acelasi angajator ar fi bine sa nu astepti terminarea somajului, astfel si angajatorul are posibilitatea sa te angajeze pe acelasi post care, a fost desfiintat.in caz contrar, nu te mai poate angaja pe un post de care nu a mai avut nevoie si brusc, odata cu terminarea somajului tau si-a dat seama ca nu e asa.Intelegi ce vreau sa zic?:D
da....am inteles mesajul;) va multumesc mult penru sfat....o sa merg zilele acestea la vechiul loc de munca sa incepem demersurile in vederea angajarii mele pe acelasi post. :)
davideg a scris:

In cazul angajarii la acelasi angajator ar fi bine sa nu astepti terminarea somajului, astfel si angajatorul are posibilitatea sa te angajeze pe acelasi post care, a fost desfiintat.in caz contrar, nu te mai poate angaja pe un post de care nu a mai avut nevoie si brusc, odata cu terminarea somajului tau si-a dat seama ca nu e asa.Intelegi ce vreau sa zic?:D

Angajatorul o poate angaja fara probleme pe acelasi post sau pe alt indiferent daca sta pana la incetarea somajului.
In cazul concedierilor colective daca angajatorul doreste sa angajeze inainte de 9 luni pe posturile desfintate are obligatia de a solicita persoanelor disponibilizate sa se reincadreze si doar daca acestea refuza pot angajaalti alte persoane.
Cu alte cuvinte angajtorului nu i se vor cere explicatii pentru angajarea aceleiasi persoane indiferent daca o preia din somaj sau nu.