Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzarea unui teren arendat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzarea unui teren arendat

Buna ziua, am o nelamurire si sper sa ma ajutati. Mama mea detine un teren, mai exact o pasune, pe care a arendat-o la inceputul anului 2012. Durata contractului este de 5 ani de zile, iar arendasul a facut investitii pe acest spatiu : l-a curatat si a adus animale pentru care incaseaza subventie de la stat. Mama mea ar dori sa il vanda acum, deoarece a primit un pret bun pentru teren, pret cu mult mai mare decat cel pe care il ofera arendasul. Exista vreo posibilitate legala de a rezilia contractul si de a vinde pasunea?? Am inteles ca se poate vinde doar dreptul de proprietate in cazul acestor contracte, dreptul de folosinta ramanand arendasului pana la expirarea contractului. Noul cumparator doreste sa faca investitii pe acest teren si nu este de acord sa astepte 5 ani pentru a-l putea folosi, iar arendasul nu este de acord cu rezilierea contractului inainte de termen. Va rog tare mult sa ma sfatuiti daca se poate face ceva in acest sens. Va multumesc
Pentru a intrerupe desfasurarea contractului inainte de termen, mai ales ca nu se ajunge la o intelegere facuta cu acordul partilor, atunci va trebui sa platiti despagubiri arendasului.
Cel care il cumpara nu e obligat sa pastreze contractul de arendare in vigoare.
Va multumesc frumos!