Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Nu mai pot plati banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Nu mai pot plati banca

Buna ziua,
Am avut doua credite la banca, credite de nevoi personale cu ipoteca pe un apartament si celelalt pe un teren extravilan. Creditul cu ipoteca pe apartament l-am refinatat la alta banca. Cand mi-a dat adresa de refinantare pentru creditul cu ipoteca pe apartament , banca unde am avut ambele credite m-a conditionat ca ,in termen de 60 de zile sa aduc completare garantie pentru cel de-al doilea credit pentru ca la valoarea de azi , garantia nu mai acopera nici jumatate din suma imprumutata. Suma imprumutata este de 180.000 de euro. Bineinteles ca nu am ce sa aduc in garantie si nici bani nu mai am sa restitui creditul. Mentionez ca am dubla cetatenie, romana si americana, si creditele mi-au fost acordate cu veniturile din strainatate. Eu nu detin nimic pe numele meu sau al sotiei, nici in Romania, nici in SUA. Ce poate face banca in acest caz ? Multumesc.
margareta_71, utilizator
Apartamentul e ferit de executare pt ca e al matusii si daca aceasta nu e parte in contractul incheiat cu banca cu care aveti probleme, nu ca e ipotecat la alta banca.