Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... prevedere in CM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

prevedere in CM

Caut in CM o prevedere de care-mi amintesc ca exista si suna aproximativ: "refuzul angajatului de a accepta o modificare a cim nu poate constitui motiv de desfacere a acestuia (cim)".
Poate cineva sa ma "lumineze" in chestiunea aceasta ?
rosu gheorghe, utilizator
In Codul Muncii nu exista o astfel de prevedere , insa ion anumite c.c.m. am intalnit o astfel de dispozitie.

CCMN 2007-2010
Art. 72. - (1) CIM se poate modifica in ceea ce priveste felul muncii, locul muncii si drepturile salariale prin acordul partilor sau din initiativa uneia dintre parti, in cazurile prevazute de Codul muncii.
(2) Refuzul salariatului de a accepta o modificare a clauzelor referitoare la felul muncii, locul muncii sau drepturile salariale nu da dreptul celui care angajeaza de a proceda la desfacerea unilaterala a CIM pentru acest motiv.
....
Da, se pare ca de acolo o stiam si de aceea nu am descoperit-o in CM; multumesc!